Tu piszemy o leczeniu tradycyjnym stosowanym w łuszczycy, czyli o maściach, płynach, tabletkach i zastrzykach oraz o światłolecznictwie.

Podziel się tematem z innymi!

 Rafaello
#180
Chcę spróbować leczenia Cygnoliną.
1. Obecnie Cygnolina występuje w postaci maści?
2. Jak nazywa się maść: Cignoderm (Ditranol)?
3. Jak stosować aby się nie poparzyć?
4. Można stosować ją w domu?
5. Co powiedzieć lekarzowi aby mi przepisał taką maść?
Awatar użytkownika
 puma
#181
1,cygnolina to tłusta maść
2, cygnolina to nie steryd, nazywa się po prostu- cygnolina :D
3, najpierw musisz usunąć łuskę, najlepiej maścią salicylowo siarkową, ale mi świetnie pomagała oliwa salicylowa (bez recepty), cygnolinę stosuj od niskiego stężenia, np.0,25% i po jakimś czasie zwiększaj stężenia- 0,5%, 0,75%, 1,0% .ja nakładam na 20 min i zmywam, ale zauważyłam, że jak potrzymałam dłużej to nic się nie stało (ale nie ryzykuj bo ja mam małe wykwity). po zmyciu używam maści cholesterolowej.
4, można stosować w domu :D
5, cygnolinę może ci przepisać nawet lekarz ogólny, podaj mu tylko skład :
cygnolini 0,25% (i kolejno większe stężenia)
acidi salicylity 5,0
vaselini ad 100,0
i tyle. cygnolina robiona jest na zamówienie, kosztuje ok 5 zł i pakowana jest w dość duże pudełka. polecam, sama niedawno zaczęłam kurację i widzę rewelacyjne efekty.

sorry jeśli coś pominęłam ale późna już godzina :D jakby co to poprawcie mnie kochani bo ekspertem nie jestem ;)
Awatar użytkownika
 szater
#183
Brawo Pumo! :D

Cygnolina występuje też w postaci płynnej a także w postaci pasty(o konsystencji pasty cynkowej) w zależnosci od rodzaju nakłada sie ją na okres do 2 h-może byc 2xdziennie,na całą noc,lub dosmarowywuje co 12h.
Zawsze należy najpierw pozbyc sie łuski do tego służy masc salicylowo-siarkowa ,która dodatkowo przygotowuje skóre do przyjęcia cygnoliny.
Leczenie cygnoliną wymaga systematycznosci i cierpliwosci.Im wolniej schodzą zmiany tym remisja dłuższa.
Leczenie rozpoczyna sie od najniższych stęzen(jezeli nigdy nie stosowałes to nawet 0.1%-paste Farbera-też dobrze działa)jedno stęzenie stosuje sie przez około 8-14 dni potem sie zwiększa.
Wokoło zmian ja stosuje krem borny(tłusta masc robiona zabezpieczajaca wydostanie sie masci poza zmiany na zdrową skóre)
Poczytaj,przemysl,zastanów sie i do dzieła....zawsze pytaj ,jeżeli będziesz miec wątpliwosci to lepiej zapytac aniżeli narobic sobie krzywdy :D
 Rafaello
#184
PASTA FARBERA (Cygnolinowa twarda) 0,1%, 0,2%, 0,4%.
Kod: Zaznacz cały
Cignolini 0,1; 0,2; 0,4
Ac.salicilici. 2,5; 2,5; 2,5
Ol.parafini. 5.0; 5,0; 5,0
Pasta Zinci ad.100,0
MAŚĆ POTRÓJNA (Cygnolinowa miękka) 1%, 2%.
Kod: Zaznacz cały
Cignolini 1,0; 2,0
Ac.salicilici 2,5; 2,5
Prodermini 10,0; 10,0
Lanolini
Vazel Flari ad.100,0
CYGNOLINA PŁYNNA 1,25%, 2,5%, 5,0%.
Kod: Zaznacz cały
Cignolini 1,25; 2,5; 5,0
Collodium elast. ad. 250,0 
MAŚĆ NA PLAMY PO CYGNOLINIE
Kod: Zaznacz cały
Ac. salicylici 10,0
Sulf. ppt. 12,0
sapo vividis
Vaselini ad 100,0 
POMADA SALICYL-SIARKOWA
Kod: Zaznacz cały
Ac.salicilici 10,0
Sulfuricum Sublimati 10,0
Ol.parafini 10,0
Vasel.Flari. 50,0
Ol.Cacao ad.200,0
MAŚĆ LENARTOWICZA (siarkowo-mydlana)
Kod: Zaznacz cały
Sulfuricum Sublimati 10,0
Sapo Kalini 20,0
5%ung.Ac.salicyli ad.100,0
PASTA PRODERMINOWA 2%, 5%, 10%, 20%.
Kod: Zaznacz cały
Prodermini 2,0; 5,0; 10,0; 20,0
Pasta Zinci ad.100,0
MAŚĆ BORNA MIEKKA
Kod: Zaznacz cały
3%Sol.Ac.borici
Lanolini
Vasel.Flari ad.100,0
MAŚĆ BORNO-CYNKOWA
Kod: Zaznacz cały
Ac.borici 2,0
Glycerini 10,0
Ung.Zinci ad.100,0 (ung.zinci10% na adeps.suillus.)
KREM BORNY z HYDROCORTISONEM
Kod: Zaznacz cały
3%Sol.Ac.borici
1%Ung.Hydrocortisoni (na ung.Cholesteroli)
Eucerini ad 100,0
napisałem, aby dla każdego było jasne.
Ja na początek mam wybrać:
POMADA SALICYL-SIARKOWA
PASTA FARBERA o stopniu stężenia 0,1%
MAŚĆ NA PLAMY PO CYGNOLINIE
i to wszystko jest na receptę?
Pozdr
Awatar użytkownika
 Paweł
#186
Tak się zastanawiałem kiedy ten temat powstanie :D

Cignoderm już nie jest dostępny od paru lat. Miałem przyjemność z niego korzystać kiedyś. Ja stosowałem wówczas terapię minutową, czyli pierwszy dzień na 5 minut i zmyć, po czym natłuścić jakąś maścią co mi lekarz przepisała. Drugi dzień 10 minut, trzeci 15 i tak do 30 minut. Jak doszło do 30 minut to cały czas tego czasu się trzymałem. Stężenie miałem chyba 0,5 cały czas. Muszę przyznać, że zeszło mi w ciągu dwóch tygodni, a sporo zmian miałem. To jest inny sposób stosowania. Nie wiem czy bardziej popularny czy mniej - ja stosowałem się do niego dwukrotnie z zadowalającymi rezultatami. Jednak było to kilka lat temu.

Nasze kobitki są zwolenniczkami stosowania długotrwałego od najniższych stężeń. Nigdy nie próbowałem, ale z opinii oraz ich doświadczeń wiem, że jest to dobra metoda. No i jest mniejsze ryzyko oparzeń.

Co do tych maści, które podałeś są na receptę - w końcu to są maści robione ;) O cygnolinę możesz poprosić swojego dermatologa lub lekarza ogólnego, jeśli masz z nim dobre kontakty ;)
Awatar użytkownika
 puma
#187
dzięki szater,mam dobrą nauczycielkę :D
a cignoderm też kiedyś stosowałam, nie pamiętam już w jaki sposób bo to było wieki temu. do cygnoliny przekonałam się po latach i nie żałuję (a właściwie przekonały mnie szater i beti :* ), może nie schodzi wszystko tak szybko jak po sterydach ale jak już schodzi to na dobre, no i jest bezpieczne. zaleczam dość stare wykwity, nie leczone od dwóch lat i widzę piękne efekty, śmigam w krótkim rękawku aż miło :D
Awatar użytkownika
 Paweł
#189
I to jest właśnie najlepsze. Cygnolina jest skuteczna i nie niszczy tak skóry i organizmu jak sterydy. A to, że długie leczenie = długa remisja to fakt.
 dora1000
#195
Kochani cieszę się że jestem z Wami. Tu i teraz :) Chciałabym wypróbować cygnolinę. Czy ona nadaje się na skórę głowy ??. Tylko tam mam wysiew od 20 lat. Czy stosuje się ją po zrzuceniu łuski ?? i jak długo smaruje ?? Mam, koleżanke w aptece więc maść zrobi bez probemu. Pozdrawiam Was.

//post na temat zmywania maści z głowy wydzieliłem do innego tematu: ogolnie-o-luszczycy/zmywanie-masci-z-glowy-t32.html
Awatar użytkownika
 Paweł
#199
Dora, kilka postów wyżej masz napisane w jaki sposób ja używałem cygnolinę (Cignoderm). To jest tzw. terapia minutowa.

Jest też druga metoda, preferowana przez wiele osób (ja jej nie stosowałem). Polega ona na tym mniej więcej, że codziennie smarujesz się cygnoliną na około 2 godzinki. Zaczynasz od najsłabszych stężeń (0.12, 0.15, 0.18 itd. - nie pamiętam wszystkich stężeń). Powiedzmy, że pierwszy tydzień używasz najsłabszego stężenia, po tygodniu zaczynasz używać trochę silniejszego, potem jeszcze silniejszego itd. - uogólniam trochę. Trwa to trochę czasu, ale jest skuteczne. Myślę, że Szater jak będzie dokładniej Ci opisze tę metodę. Ważne jest też, żeby smarować tylko zmiany i omijać zdrową skórę, żeby się czasem nie popalić. Oczywiście po zmyciu natłuścić najlepiej, nawilżyć.

Na głowę też można stosować cygnolinę, ale w najsłabszych stężeniach, bo skóra głowy jest delikatna.

Cygnolinę stosuje się na same zmiany - wcześniej musisz pozbyć się łuski np. maścią salicylowo-siarkową. Używa się jej aż do ustąpienia zmian - ciężko mi powiedzieć ile mniej więcej, bo tej metody stosowania cygnoliny nie stosowałem.
 alaneks
#327
dora1000 pisze:Kochani cieszę się że jestem z Wami. Tu i teraz :) Chciałabym wypróbować cygnolinę. Czy ona nadaje się na skórę głowy ??. Tylko tam mam wysiew od 20 lat. Czy stosuje się ją po zrzuceniu łuski ?? i jak długo smaruje ?? Mam, koleżanke w aptece więc maść zrobi bez probemu. Pozdrawiam Was.

//post na temat zmywania maści z głowy wydzieliłem do innego tematu: ogolnie-o-luszczycy/zmywanie-masci-z-glowy-t32.html
Na skórę głowy moja dermatolog przepisała mi cygnolinę o najsłabszym działaniu ponieważ jest to bardzo wrażliwa skóra głowy. Kiedyś w szpitalu też ją używałem. Teraz na początku na 30 minut i zwiększałem, dochodząc do 2 godzin.

Poniżej skład:

Cignolini 0,075
Ac.salicilici. 2,0
Vaselini ad 100,0

Oczywiście wcześniej trzeba się pozbyć łuski np. maścią salicylowo-siarkową. Do pozbycia łuski teraz stosuję Squamax - taka emulsja, która ściąga łuskę i pozwala na lepszą penetrację leku.
Po dwóch godzinach zmywałem cygnolinę i głowę smarowałem oliwką, albo robioną maścią ichtiolową..

Podziel się tematem z innymi!


  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44