Jeśli znalazłeś(aś) w Internecie ciekawy artykuł, stronkę, nowinkę czy jakąkolwiek informację związaną z łuszczycą, poinformuj innych forumowiczów o tym tutaj.
#26083
:ill: Niedobór witaminy D prowadzi do otyłości

http://kopalniawiedzy.pl/otylosc-brzusz ... amor,11824


"Witamina D została zidentyfikowana w latach 20 ubiegłego wieku jako czynnik przeciwkrzywiczy. Stwierdzono jej istotny wpływ na prawidłowe uwapnienie kości i ich właściwe ukształtowanie. Głównym źródłem witaminy D są pokarmy pochodzenia zwierzęcego, tj. ryby, jaja, wątroba zwierzęca, produkty mleczne. Nie mniej ważna jest ekspozycja na światło słoneczne, ponieważ metabolizm witaminy D przebiega z udziałem promieniowania UV. W dobie epidemicznego występowania krzywicy u dzieci, tran, jako bogate źródło witaminy D3, stał się podstawowym lekiem stosowanym w tym schorzeniu. Obecnie witaminę D stosuje się w leczeniu krzywicy, osteoporozy.Wprowadzono także nowe analogi witaminy D do terapii wtórnej nadczynności przytarczyc, nerkopochodnej osteodystrofii, łuszczycy [27,53,55,77,98]. Istnieją także doniesienia o potencjalnych zastosowaniach nowych analogów witaminy D w zwalczaniu chorób autoimmunologicznych , cukrzycy typu I, a także w transplantologii."
http://www.phmd.pl/fulltxthtml.php?ICID=15862

Witamina D3 wykazuje również działanie zapobiegające rozwojowi choroby nowotworowej. Wykazano zależność pomiędzy stężeniem kalcytriolu w surowicy a zachorowalnością na raka prostaty. Stwierdzono, że stany długotrwałego niedoboru witaminy D przyczyniają się do wzrostu ryzyka zachorowania na ten nowotwór . W badaniach na myszach transgenicznych wykazano działanie ochronne kalcytriolu wobec komórek stercza. Podobnie jest w raku piersi u kobiet. Efekt protekcyjny został także potwierdzony w zwierzęcych modelach raka sutka. Warto zauważyć, iż produkty sojowe, zawierające m.in. genisteinę hamują aktywność 24-hydroksylazy. W ten sposób zmniejszają katabolizm kalcytriolu i przyczyniają się do zwiększenia jego efektu protekcyjnego"

Początek zainteresowania wpływem witaminy D na kondycję skóry przypada na lata 80. ubiegłego wieku. To wtedy przypadkowo zaobserwowano u chorego leczonego 1α25-dihydroksykalcyferolem ustąpienie zmian łuszczycowych. Witamina D jest powszechnie wykorzystywana w leczeniu stanów zapalnych skóry, a nawet nowotworów skóry, np. czerniaka. Za jej pożądane właściwości odpowiedzialny jest kompleks 1,25(OH)2D3/VDR wpływający na różnicowanie i funkcjonowanie komórek.
http://kopalniawiedzy.pl/witamina-D-cuk ... ny,15351,1
Ostatnio zmieniony 13 kwie 2016, o 19:23 przez antonia, łącznie zmieniany 1 raz.
#26191
Słoneczna witamina D3 cz.1

Dobry artykuł i ciekawe komentarze :)
http://www.sygnaturazdrowia.pl/witaminy ... tamina-d3/

witD-775x312.jpg
witD-775x312.jpg (16.2KiB)Przejrzano 3605 razy
/Witaminy i minerały - sygnaturazdrowia.pl
http://www.sygnaturazdrowia.pl/podcast/ ... -mineraly/


Witamina K2 MK-7 - ile jej stosować?
http://www.sygnaturazdrowia.pl/witaminy ... j-stosowac
#26980
Witamina D – czego nie powie Ci Twój lekarz

Wszyscy, którzy mają problemy sercowo-naczyniowymi, z chorobami tarczycy, depresja, nerwicami, chorobami autoimmunologicznymi i generalnie z osłabioną odpornością powinni w pierwszej kolejności zbadać poziom witaminy D i nie bać się słońca !

Za to mądrze korzystać z promieni słonecznych – nie leżąc godzinami plackiem na plaży z gruba warstwa kremów ochronnych, ale codziennie wystawiać na ekspozycje słoneczną co najmniej 20% powierzchni skóry np. podczas spacerów na łące.

http://sekrety-zdrowia.org/witamina-d-c ... oj-lekarz/
#27103
.

Szlakami witaminy D


Wpływ na skórę

Produkowana lokalnie, a także wytwarzana w nerkach 1,25(OH)2D wywiera w skórze poprzez receptor VDR wpływ hamujący wzrost oraz pobudzający różnicowanie keratynocytów, co wykorzystuje się w terapii łuszczycy [4]. Chroni również naskórek przed uszkadzającym wpływem promieniowania UV, dzięki czemu zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju raka skóry.

Ponadto wydaje się, że sam receptor VDR bez udziału witaminy D wywiera wpływ regulujący na cykl włosa [4].Wpływ na układ immunologiczny

W licznych badaniach [6,7] zaobserwowano ekspresję receptora VDR na komórkach układu immunologicznego, takich jak limfocyty T i B, a także monocytach i makrofagach. Co więcej wykazano, że makrofagi są zdolne do katalizowania reakcji 1α-hydroksylacji nawet podczas braku choroby. Analiza genomu wykazała również istnienie elementów wiązania receptora witaminy D (VDRE) w obrębie promotorów licznych genów m.in. białek przeciwbakteryjnych (CAMP czy DEFB4).

Natomiast w innych badaniach zaobserwowano, że celem heterodimeru Toll-like receptor 2/1 (TLR2/1) w makrofagach, biorących udział we wrodzonej odpowiedzi immunologicznej, jest pobudzenie ekspresji receptora VDR oraz CYP27B1, co wskazuje na udział witaminy D w odpowiedzi wrodzonej.

Poza tym zaobserwowano odwrotną korelację pomiędzy ekspresją białka przeciwbakteryjnego hepcydyny (HAMP) – biorącego udział w powstawaniu anemii chorób przewlekłych - oraz stężeniem 25OHD i 1,25(OH)2D. Obserwacja ta może być istotna u osób z przewlekłą chorobą nerek, u których obserwujemy obniżone stężenie aktywnej postaci witaminy D.

Jak wspomniano ekspresja VDR ma miejsce także na limfocytach T. Dalsze badania wykazały, że witamina D wpływa na różnicowanie limfocytów T. Głównie wywiera wpływ na limfocyty Th – promujący dla różnicowania w kierunku Th2 oraz hamujący Th2, a także Th17, co ma znaczenie w chorobach autoimmunologicznych. Poza tym w receptor VDR są także wyposażone limfocyty T CD8+ oraz CD8αα (odpowiadających za regulację procesu zapalnego w jelitach). Wobec tych drugich zaobserwowano wzrost procesu zapalnego w jelitach u myszy, u których zastosowano knockout receptora VDR. Ponadto zaobserwowano w limfocytach CD8 obecność enzymu katalizującego 1α-hydroksylację. W badaniach uwidoczniono wpływ regulujący witaminy D na komórki dendrytyczne poprzez obniżenie prezentacji antygenów. Wydaje się zatem, że regulacja ekspresji genów przy udziale 1,25(OH)2D zachodzi głównie pod wpływem pozanerkowego mechanizmu aktywacji witaminy D

Poniżej przedstawiono zalecany [12] poziom 25OHD w surowicy (tabela1) oraz zalecaną suplementację z podziałem na grupy (tabela2).
OBS! Przedstawiona suplementacja zalecana jest dla ludzi zdrowych!

content_tabela1 (1).jpg
content_tabela1 (1).jpg (60.47KiB)Przejrzano 3319 razy
content_tabela2.jpg
content_tabela2.jpg (72.15KiB)Przejrzano 3319 razy
http://biotechnologia.pl/biotechnologia ... production
#27545
O konieczności suplementacji witaminą D3


. Końcowym wynikiem metabolizmu witaminy D jest hormon o cechach sekosteroidalnych, który to hormon posiada
potężne zdolności naprawczo-homeostatyczne oraz plejotropowe (wpływające na więcej niż jedną cechę
ustroju naraz).
Hormon ten modyfikuje więcej niż 200 ludzkich genów w wielu tkankach, co znaczy, że
posiada tyle wariantów aktywności ile genów modyfikuje. Jednym z najważniejszych genów
regulowanych przez witaminę D jest gen odpowiedzialny za produkcję katelicydyny, naturalnie
powstającego antybiotyku o szerokim spektrum.
Poziom naturalnej witaminy D, jaką mają osoby żyjące
w środowisku dobrze nasłonecznionym waha się między 40 a 70 ng/mL, uzyskuje go obecnie niewiele
osób...

.....
... Dawka wstępna 50 000 IU cholekalcyferolu dziennie przez tydzień, do maksymalnie dwu tygodni, przez
rozpoczęciem terapii podtrzymującej, jest bezpieczn
a


Pdoczas ciąży deficyt witaminy D staje się coraz większą epidemią, (68) a gromadzone dowody z badań
na zwierzętach dowodzą, że deficyt witaminy D matki trwale uszkadza mózg płodu. (38,39,69) Kobieta
ciężarna lub kobieta myśląca o zajściu w ciążę powinna mieć sprawdzany poziom 25(OH)D co 3
miesiące i stosownie do wyników być leczona, często dawkami 5 000 IU lub więcej dziennie, jak o tym
wspomniano wyżej.

http://www.dobrametoda.com/ARTYKULY/Sto ... icznej.pdf
#27729
ŻÓŁTACZKA NOWORODKÓW. DLACZEGO WYSTĘPUJE. D3, SŁOŃCE !

Proszę mi pokazać położnika, ginekologa, który swojej podopiecznej w ciąży zaleca wykonywanie co kilka tygodni badanie poziomu 25 OHD i żelaza?

Pomimo 50 lat doświadczeń akademickich nie znam takiego przypadku w powojennej Polsce.

A przecież XIX wieczni nawet pisarze nawet opisywali jak to kobiety po dzieciach traciły włosy i zęby. Czyli zamiast się uczyć na doświadczeniu minionych pokoleń nauka odeszła od życia.

Stosuje się fototerapie w leczeniu żółtaczki podobnie jak w XIX wieku wyjazdy w góry.
Przecież istota rzeczy w obu przypadkach jest taka sama; to właśnie witamina D.

Badacze wymienionej pracy analizowali koncentracje 25OHD u niemowlaków od 2 do 10 dnia po porodzie z żółtaczką.

Wnioski z tej pracy;

Średni poziom wit.D u noworodków z żółtaczką wynosił tylko 10 ng. Norma nawet ta stara to jest powyżej 30, a powinno być powyżej 50 ng.
Dziwnym trafem osoba będąca konsultantem krajowym z pediatrii niejaka p. prof. T. Jackowska zajmuje się częściej reklamą sprzedaży szczepionek lub pracami administracyjnymi w rodzaju książeczek zdrowia dziecka zamiast przypominaniem, że przeczosy na potylicy są dowodem wprost, braku witaminy D u dziecka.

Należy więc, przy okazji innych zaleconych badań koniecznie wykonać chociaż raz na rok badanie 25 OHD i w zależności od stwierdzonego poziomu dawkować preparat.

Przypominam, że proszek niemiecki kupowany w Niemczech, tej samej firmy kupowany w Polsce to zupełnie dwa różne preparaty.

Dzieciom do 3 roku życia nie należy podawać tranu. Wątroba takiego malucha jeszcze prawidłowo nie jest ukształtowana.

Poza tym, te preparaty pod nazwą tranu są obecnie przygotowywane z ryb karmionych GMO i innymi świństwami. W Norwegii czy Islandii ryby hoduje się tak jak u nas świnie.

Odradzam stanowczo zakupy tego rodzaju produktów dla dzieci.

http://dakowski.pl/index.php?option=com ... Itemid=119
#28069
14 oznak braku witaminy D
BY REDAKCJA · 31 MARCA 2017

Witamina D to właściwie nie witamina a rozpuszczalny w tłuszczach hormon steroidowy, głównie produkowany z cholesterolu przez skórę pod wpływem promieni słonecznych. Występuje rzadko w jadanych produktach. Jest jej trochę w tłuszczu ryb puszkowanych np. sardynek, w wątrobie dorsza, halibuta, w żółtkach jaj kur wiejskich, prawdziwym wiejskim maśle.

W szerokości geograficznej jakiej leży Polska synteza w skórze może występować od maja do września, pod warunkiem, że ok. 20% ciała (kończyny i twarz) jest odkryta i nie zablokowana substancjami z filtrem UV, które ograniczają produkcję nawet o 90%.

Nie wystawiamy się na słońce spędzając większość czasu w domach, biurach a jeśli już to używamy szkodliwych filtrów. Za wyjątkiem codziennego, wielogodzinnego bez umiaru leżenia plackiem na plaży słońce nie szkodzi – słońce jest lekarstwem.

Niedobór witaminy D jest niemal powszechny w krajach północy, gdzie kąt padania promieni słonecznych w miesiącach jesienno-zimowych jest zbyt mały, nie umożliwia produkcji cholekalcyferolu w skórze, a ilość zmagazynowanej witaminy D3 w tkankach zazwyczaj jest niewystarczająca. Badania epidemiologiczne wykazują, że stężenie witaminy D3 lub jej metabolitów u większości dorosłych nie osiąga pożądanego poziomu. W Polsce może dotyczyć nawet 90-95% populacji

Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z niedoboru witaminy D, nie łącząc dolegliwości z jej brakiem.

14 oznak braku witaminy D:

1. Osłabienie mięśni i kości
Zbyt mały poziom może objawiać się osłabieniem i bólami mięśni, osłabieniem kości, bólami stawów, słabymi zębami

2. Zwiększona wrażliwość na ból
Osoby cierpiące na przewlekłe bóle często mają niedobory witaminy D

3. Choroby dziąseł
Krwawienia z dziąseł, zaczerwienienie, obrzęki, bóle dziąseł

4. Emocje
Uczucie przygnębienia, smutku, apatii, nadmierna nerwowość, nawet objawy depresji. Witamina D bierze udział w produkcji serotoniny

5. Nadciśnienie
Witamina D jest niezbędna dla serca, obniżony jej poziom może wpływać na podwyższone ciśnienie krwi, zwłaszcza dodatkowo przy niedoborze witamin A i E

6. Zmęczenie i senność
Stałe uczucie zmęczenia, niewystarczająca ilość energii przez cały dzień, senność w ciągu dnia

7. Osłabienie
Uczucie osłabienie, zmniejszenie wytrzymałości, mniejsza siła mięśni. Sportowcy mający mniejszy poziom witaminy D osiągają słabsze wyniki

8.Problemy trawienne
Zaparcia, biegunki, wrażliwe jelito, stany zapalne jelit mogą być oznaką niedoboru witaminy D

9. Choroby nerek
Przewlekłe choroby nerek, białkomocz, stany zapalne, zwiększone ciśnienie może również być wynikiem niedoboru witaminy D

10. Alergie, astma
Wystarczający poziom witaminy D może zmniejszyć ryzyko alergii. Badanie w którym wzięło ponad 6 000 osób wykazało, że alergie występują częściej u osób z poziomem poniżej 15 ng / ml w porównaniu do osób ze stężeniem ponad 30 ng / ml lub więcej. Odpowiedni poziom również zmniejsza o 50% ciężkie ataki astmy.

11. Nadwaga
Przybieranie na wadze, mimo zmniejszenia dostarczania ilości kalorii jest oznaką słabego metabolizmu, a ten może być rozregulowany brakiem wit. D

12. Nadmierne pocenie się głowy
13. Ból mostka nawet po lekkim uderzeniu
14. Wrażenie „bólu skóry”

witamina D i jej rola w organizmie

Warto wiedzieć, że obniżony poziom witaminy D stwierdzono u pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową, anoreksją, chorobami serca, osteoporozą, cukrzycą, demencją i szeregiem chorób autoimmunologicznych np. stwardnieniem rozsianym. Jedno z wielu badań wykazało, że 96% pacjentów po zawale serca miało niski jej poziom . Bez witaminy D limfocyty pozostają uśpione, dając niewielką lub żadną ochronę przed inwazją mikroorganizmów
i wirusów.


http://sekrety-zdrowia.org/14-oznak-braku-witaminy-d/