Jesteś nowy(a) na forum? Przywitaj się, przedstaw, napisz kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach, jak rozpoczęła się u Ciebie łuszczyca.
Awatar użytkownika
 zgon1610
#5260
Mam 22 lata i od 7 lat mam "kochankę", wysyp co ok. 2 lata. Zaczyna się tak samo najpierw wchodzi na głowę, po ok 2 tyg. na resztę ciała. Zwykle dawała żyć po dwutygodniowych "wakacjach" na oddziale (w sumie 5 razy ale 2 pierwsze pobyty to było pobranie próbek, badania i trwały 2-3 dni).
Awatar użytkownika
 zgon1610
#5261
Nie wspomniałem że wysyp na ciele stanowił ok. 70% łuski (bez łuski na dłoniach, stopach, twarzy)
W 2004r, 2006r, 2008r łuszczyca pospolita w 2011r przekwalifikowali na łuszczyca pospolita ciężka. W tym roku było jej mniej ale nie schodziło dopiero po podaniu tabletek MTX zaczęło ustępować gdy już byłem zaleczony, doznałem urazu łokcia (zwichnięcie i złamanie) kochanka powraca wywaliło mnie na twarzy, ciele, oraz pierwszy raz paznokcie (oba kciuki, oba duże palce u stóp). Rehabilitacja powoli idzie do przodu jednak czuje, że coś się dzieje (od jakiegoś czasu strzelają mi stawy łokciowe i kolanowe, oraz towarzyszy temu dość silny ból) boje się że może zaatakować stawy (badania kontrolne, zdjęcia rtg, 2 ortopedów oceniło dobrze pod względem złamania) dlatego też mam pytanie do jakiego lekarza się jeszcze udać, jakie badania zrobić aby wykluczyć (mam nadzieję) stawy?

Może podam jeszcze, że w domu tylko ja mam łuszczyce ale spora część rodzinki ma łuszczycę lub inną chorobę skóry.

Z góry dziękuję za podpowiedzi
Bartek
Awatar użytkownika
 henia
#5263
Witaj Bartku :D i zerknij na to:
Łuszczycowe zapalenie stawów- choroba wcale nie łatwa. Bardzo bolesna i trudna do zdiagnozowania, aczkolwiek własnie najważniejsze jest szybkie jej zdiagnozowanie i podanie odpowiednich leków. Leki podane we wczesnej fazie choroby potrafią wyhamować chorobę dość skutecznie. Niestety, gdy są już dość duże zmiany trudno jest to leczyć, a ból jest ciągłym towarzyszem. Ci, którzy znają tę chorobę wiedzą o czym mówię. Na szczęście nie każda łuszczyca skórna powoduje również łuszczycowe zapalenie stawów. Częściej łzs współistnieje z łuszczycą paznokci niż skóry. Nie znaczy to też, że każdy kto ma łuszczycę paznokci będzie miał łzs, aczkolwiek ma większe "szanse" niż ten z łuszczycą skóry.
Dlatego, gdy bolą was stawy, macie obrzęki to zróbcie sobie morfologię do tego OB i CRP- są to wykładniki stanu zapalnego w organizmie.Badania te robi się z krwi. Zróbcie sobie zdjecie RTG bolących stawów i idżcie do reumatologa. Dobrze jest też zrobić sobie badanie tzw. czynnika reumatoidalnego, który w łzs nic nie wykazuje, ponieważ łzs jest tzw. chorobą reumatyczną seronegatywną i badanie Waalera- Rosego.
Odczyn Waalera- Rosego służy do wykrywania czynnika reumatoidalnego zazwyczaj klasy IgM (rzadziej IgG lub IgA) metodą aglutynacji krwinek baranich opłaszczonych króliczą IgG pod wpływem badanej surowicy. Jest badsłuży do wykrywania czynnika reumatoidalnego zazwyczaj klasy IgM (rzadziej IgG lub IgA) metodą aglutynacji krwinek baranich opłaszczonych króliczą IgG pod wpływem badanej surowicy. Jest aniem bardziej czułym w porównaniu do testu lateksowego. Miano odczynu rośnie w reumatoidalnym zapaleniu stawów, zespole Sjogrena, ,mieszanej chorobie tkanki łącznej, krioglobulinemii, twardzinie.

Są to podstawowe badania plus badanie przez lekarza, który obejrzy i sprawdzi nasze stawy. Dzięki temu reumatolog może postawić diagnozę. Może też chcieć innych badań, ale te są na początek
http://www.forum.biedronkowo.info/viewt ... 34&start=0

Tu na forumku, też masz sporo podpowiedzi co i jak; poczytaj a myślę, że znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania luszczycowe-zapalenie-stawow/ Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 szater
#5264
...witam na forum :D bo to miejsce na POWITANIE własnie :notguilty:
najwazniejsze to spokojnie podejsc do problemu....gdy już jest a nie na siłe wyszukiwac tam gdzie go nie ma xd
...zanim choroba sie na tyle uaktywni ze bedzie ją mozna zdiagnozowac poprzez wyniki czy wszelkiego rodzaju badania upłynie wiele wody w rzece...do tego czasu zapomnisz co powinienes zrobic.
Najważniejsze to:
-TRZYMAC SIE DOBREGO ,ZAUFANEGO DERMATOLOGA-to on w razie potrzeby pokieruje do specjalisty
-DOBREGO REUMATOLOGA w razie gdyby już była potrzeba
...powiem tak jezeli MASZ MIEC łzs to nic nie zrobisz aby go nie miec ;) ...postaraj sie normalnie życ,uprawiaj sport i...żyj pełnią zycia :D
MTX-wysusza troszke maz w stawach...ale jednoczesnie w razie czego likwiduje stan zapalny i leczy...wiec spokojnie....powodzenia :D

PS
Swoja drogą znowu w temacie WITAJ....znalazła sie sprawa łzs....ciekawe jak to potem znalesc takie informacje :surprised:
Awatar użytkownika
 Paweł
#5267
Witam Cię serdecznie,

ŁZS ciężko zdiagnozować, nawet jak są typowe objawy. W każdym bądź razie trzymaj się rad koleżanek. Nie martw się na zapas.
Awatar użytkownika
 zgon1610
#5270
Dziękuje za miłe powitanie :D Co do postów trochę poczytałem, dermatologa mam pewnego i sprawdzonego cały czas ten sam.
Awatar użytkownika
 henia
#5272
Jeżeli chodzi o stawy, to jednak w stronę reumatologa bym podążyła.
I łuszczyca skóry, i łuszczyca paznokci....przekonsultować warto.
Awatar użytkownika
 zgon1610
#5273
Dlatego założyłem konto żeby się spytać gdzie się udać :ill:
na paznokciach pojawiło mi się jakieś 2 miesiące temu jak byłem w gipsie;/ Była najpierw mała brązowa plamka pod paznokciem (nie przeszkadzało wogóle, chyba że przydusiłem), pomyślałem że to jakiś siniak od tej "małej" kontuzji i że zejdzie samo a tu na złość rozrosło się a gdy doszło do krawędzi i dostało powietrza zmiana koloru na biało-żółty.
w przyszłym tygodniu idę do dermatologa zobaczymy co powie. Badania krwi (morfologia, chemia kliniczna) z czerwca (zrobione parę dni przed złamaniem) są "wzorcowe", więc zrobię jeszcze raz może coś się zmieniło;/

W każdym razie dziękuje za pomoc i życzę zdrowia i dobrego samopoczucia