Tu piszemy o leczeniu tradycyjnym stosowanym w łuszczycy, czyli o maściach, płynach, tabletkach i zastrzykach oraz o światłolecznictwie.
 Pola
#30244
Od niedawna stosuję metotreksat w dawce 15mg na tydzień. Dermatolog mówił, że mam stosować przy tym skuteczną formę antykoncepcji. Myślałam, że doustne tabletki które teraz stosuję to skuteczną forma, jednak po przeczytaniu ulotki metotreksat sama już nie wiem. Wizytę do ginekologa mam za 2 tygodnie a do dermatologa za 3,a do tego czasu nie wiem czy dodatkowo muszę stosować np prezerwatywę. Wiadomo, że do czasu kontaktu z lekarzem pewnie tak zrobię. Ale czy ktoś z Was może powiedzieć o antykoncepcji podczas brania metotreksatu?
Awatar użytkownika
 TomaszJ
#30245
Zapewne lekarz mówiąc o skutecznej antykoncepcji miał na myśli to, abyś przypadkiem podczas stosowania leku nie zaszła w ciążę. Metotreksat jest toksyczny i mógłby zaszkodzić dziecku.

Fragment z ulotki znalezionej w sieci:
Kobietom nie wolno zachodzić w ciążę podczas leczenia metotreksatem. Pacjenci w wiekurozrodczym (kobiety i mężczyźni) muszą stosować skuteczną antykoncepcję w trakcie leczeniaproduktem leczniczym Methotrexat-Ebewe i przynajmniej przez 6 miesięcy po zakończeniu leczenia.
Tabletki (prawidłowo przyjmowane) to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ale dodatkowe zabezpieczanie prezerwatywą nie zaszkodzi.

Dla pewności skonsultuj to jeszcze z lekarzem. Niech dokładnie wyjaśni co miał na myśli.
 Pola
#30246
Bardziej mi o ten fragment ulotki chodziło: "Leki wypierające metotreksat z wiązań z białkami osoczaToksyczność metotreksatu mogą zwiększać leki wypierające go z wiązania z białkami osocza: salicylany, sulfonamidy, fenytoina, tetracykliny, chloramfenikol, kwas paraaminobenzoesowy, barbiturany, doustne środki antykoncepcyjne, doksorubicyna, cyklofosfamid, leki hipoglikemizujące, moczopędne; penicyliny mogą zmniejszać klirens nerkowy metotreksatu, a tym samym nasilać jego działania toksyczne na układ krwiotwórczy i pokarmowy; wymienionych leków nie należy stosować równolegle z metotreksatem."
Toksyczność to jedno ale czy nie zmniejsza skuteczności antykoncepcji