Tu umieszczamy tematy dotyczące łuszczycy w ujęciu ogólnym, czyli zwykle nie pasujące do innych działów.
Awatar użytkownika
 Paweł
#25261
Przyzwyczajenie skóry do jednego preparatu jest całkiem prawdopodobne. Dlatego lepiej nie uzależniać się od jednego środka.

Odnośnie badania wycinka to robi się badanie histopatologicze. Ale to raczej do celów diagnostycznych, aby dowiedzieć się co to za choroba.
Awatar użytkownika
 henia
#25266
pawxi pisze:kiedys słyszałem ze idzie dac zbadac naskorek chorego naskorka w ktorym jest wysiew.wiec moje pytanie gdzie moge takie badania zeobic?bo dermatolog powiedział mi ze sie takich badan nie robi a mi wydaje sie ze mozna zbadac naskorek zeby wiedziec co powoduje ze choroba sie nasila.

prosze o jakies cenne informacje i z gory dziekuje
Jeżeli masz już zdiagnozowaną łuszczycę w sensie pewną diagnozę, to nie istnieją badania, które badając naskórek dadzą odp. na Twoje pytanie - "dlaczego mam wysiew?"

Badania naskórka robi się w celach diagnostyki choroby(tak jak napisał Ci już Paweł) w sensie czy jest to ł. czy jakieś inne dziadostwo np. grzybica.
 pawxi
#25304
kilku dermatologów mi juz potwierdziło łuszczyce.chyba pospolita to jest mam takie kropki raz wieksze raz mniejsze w zależności jak czesto smaruje masicia sterydowa bo tylko to pomaga by sie to swinstwo tracilo.od jakiegos czasu nam tak ze co jakis czas skora mnie swędzi i piecze i wtedy tez sie samoistnie wysiewa i czesto tak ze w tych samych miejscach sie ponownie pojawiaja plamy. jak to leczyc ? pomozcie!
Awatar użytkownika
 antonia
#25306
pawxi pisze:kilku dermatologów mi juz potwierdziło łuszczyce.chyba pospolita to jest mam takie kropki raz wieksze raz mniejsze w zależności jak czesto smaruje masicia sterydowa bo tylko to pomaga by sie to swinstwo tracilo.od jakiegos czasu nam tak ze co jakis czas skora mnie swędzi i piecze i wtedy tez sie samoistnie wysiewa i czesto tak ze w tych samych miejscach sie ponownie pojawiaja plamy.
"chyba" wymyśliłeś tych dermatologów ;)

Rozpoznanie łuszczycy

Rozpoznanie łuszczycy opiera się zazwyczaj na dokładnym wywiadzie oraz wnikliwej obserwacji zmian skórnych. Dobrze odgraniczone zmiany grudkowe lub krostkowe z charakterystycznymi łuskami łuszczycowymi, które nie pozostawiają blizn zawsze nasuwają podejrzenie łuszczycy. Również pewna symetria występowania zmian jest typowa dla tej choroby. Pomocny w rozpoznaniu jest zawsze wywiad rodzinny co do występowania tego schorzenia u innych członków rodziny.

Łuszczycę zwykłą różnicuje się najczęściej z wypryskiem łojotokowym, przyłuszczycą grudkową lub liszajem płaskim. Zmiany na paznokciach mogą niekiedy być mylone z grzybicą paznokci. Również łupież różowy Giberta i odmiana łuszczycowa tocznia rumieniowatego wymagają różnicowania z łuszczycą.

Zmiany skórne w łuszczycy krostkowej są niekiedy łudząco podobne do toksycznej nekrolizy naskórka Lyella i również wiążą się z ciężkim stanem ogólnym pacjenta. Niekiedy wykwity skórne mogą być mylone ze zmianami typu krostkowego wywołanymi lekami. Wątpliwości rozstrzyga zazwyczaj wywiad co do epizodów łuszczycy w przeszłości.

Wykwity skórne w obrębie dłoni i stóp niekiedy do złudzenia przypominają te powstające w wyniku wewnątrzustrojowych zakażeń - w odróżnieniu od zmian łuszczycowych dobrze reagują one na antybiotyki. Niekiedy łuszczyca dłoni i stóp mylona bywa ze zmianami o etiologii grzybiczej lub alergicznej. Tu o diagnozie decydują badania mikologiczne lub testy skórne.

http://www.dermatologia24.pl/rozpoznanie_luszczycy.htm
 pawxi
#25308
nie mam luszczycy stop i dloni.kolana lokcie brzuch plecy i tyl obydwu ud. luszczyce mam napewno bo w rodzinie mojej mamy brat i siostra maja i tez im to zdiagnozowali.
wiec pytanie z mojej strony czy ja musze jakies badania zrobić? bo przeciez wiem ze to luszczyca. jedyne potrzebne by mi bylo takie badanie xo wywoluje nasilenie luszczycy na mojej skorze
Awatar użytkownika
 antonia
#25309
Tematem wątku są nawroty Twojej łuszczycy, może to właśnie maści sterydowe, których używasz powodują takie częste wykwity?
Próbowałeś leczyć się bez sterydów? Leczenie jest trochę bardziej kłopotliwe ale remisje są dłuższe,cierpliwość się opłaca. :)
 pawxi
#25310
to jakie srodki mi polecicie?uzywam w miedzyczasie cetaphil md. myślę zeby zakupić jakies niesterydowe masci bo jednak czytałem kiedys ze masci sterydowe powodują nawroty
Awatar użytkownika
 antonia
#25311
pawxi pisze:myślę zeby zakupić jakies niesterydowe masci bo jednak czytałem kiedys ze masci sterydowe powodują nawroty
Trudno cokolwiek polecić Ci na początek, ponieważ nie każdy środek leczniczy działa na każdego jednakowo. Czasami potrzeba wielu miesięcy, żeby dopasować sobie lek do swojej skóry. Poczytaj sobie nasze posty i próbuj sam coś sobie dobrać, my możemy Ci podpowiadać jak najefektywniej te leki stosować.
Masz do wyboru kilka kierunków bezsterydowych:
cygnolina, dziegcie, zioła.
Najpierw przestudiuj ich działanie, potem gdy zdecydujesz o wyborze zwracaj się do nas o ew. podpowiedzi.
Powodzenia :)
 pawxi
#25319
nikt mi dotychczas nie powiedzial co może byc przyczyną nawrotow i wysiewow w tym samym miejscu tzn remisje krótkotrwale
Awatar użytkownika
 antonia
#25320
pawxi pisze:nikt mi dotychczas nie powiedzial co może byc przyczyną nawrotow i wysiewow...
Tego nie wie nikt, nigdy nie można stwierdzić z całą pewnością przyczyny jej powstawania, można jedynie snuć domysły. :(