Tu piszemy o leczeniu tradycyjnym stosowanym w łuszczycy, czyli o maściach, płynach, tabletkach i zastrzykach oraz o światłolecznictwie.
#9746
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA
Obrazek
Poniżej macie podane szczegółowe informacje , dotyczące leczenia biologicznego : wyszczególnione leki biologiczne,sposób podawania, kwalifikacje do programów. Załącznik 1 dotyczy Reumatoidalnego Zapalenia Stawów , natomiast Załącznik 2 dotyczy Łuszczycowego Zapalenia Stawów

(Aby prawidłowo odczytać tabelki , trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na środek odpalonego dokumentu i wybrać opcje "obróć w prawo" )

http://www.cuw.gov.pl/files/baza_wydawn ... /p1152.pdf

O leczeniach:
1. Dla łuszczycy aktualnie nie ma programu terapeutycznego ani lekowego, więc nie może być mowy o zaczęciu czy zakończenia udziału w programie.
2. Dla łzs jest program (ale w myśl przepisów, powinien też do połowy roku zakończyć się, i leczenie powinny przejąć programy lekowe). Kryteria wejścia i kończenia uczestnictwa w programie są jasno określone w załączniku nr 2 do zarządzenia.
Tam jest wszystko na ten temat.
Kwalifikacja jest przez Zespół Koordynacyjny przy NFZ, lekarze proponują i przygotowują dokumentacje a Zespól zatwierdza.
A kończenie to wg kryteriów zakończenia udziału też jest opisane w tabeli. Decydują o tym lekarze..
3. Programy badawcze jakie się zdarzają z inicjatywy firm, są zwykle limitowane czasowo, różnie, jedne 3 miesiące inne więcej, ale one rządzą się własnymi prawami, więc trzeba by w każdym osobno sprawdzać co przewidują i chyba tu trudno coś sprawdzić.

Dla łuszczycy leczenie biologiczne refundowane aktualnie oficjalne odbywa się na podstawie Zarządzenia Nr 17/2011/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 6 kwietnia 2011 r. przez realizację świadczeń szpitalnych: Tu jest link do zarządzenia a w nim są dalsze odsyłacze: http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?kat ... artnr=4432

Jest to rozliczane miedzy szpitalami a NFZ na podstawie tych 2 świadczeń.
5.52.01.0001490 – Hospitalizacja związana z terapią biologiczną ciężkiej łuszczycy
5.53.01.0001430 Lek lub wyrób medyczny nie zawarty w kosztach świadczenia

Każdy szpital dermatologiczny może udzielać te świadczenia, czy podejmie się tego - to zależy od decyzji ordynatorów, dyrekcji, lekarzy. W zasadzie nie ma żadnych przeszkód w przepisach.
Pierwsze świadczenie jest niespecjalnie kosztowne, ale drugie to i owszem, a muszą iść w parze.
Stąd chyba tak słabo jest z dostępem do leczenia, bo teoretycznie to wydawałoby się, że nie ma żadnych przeszkód. Ale kasa tu ma jakieś znacznie.
To taki nieco dziwny mechanizm, stąd domaganie się przez lekarzy i chorych programu terapeutycznego, bo wtedy pieniądze byłyby gwarantowane i jasne kryteria, a i koszty pokrywałyby pieniądze z programu a nie z kontraktów szpitalnych i osobnych rozliczeń za leki z NFZ.

Wszystko to musi się dziać odpowiednio do przepisów, które to regulują. To zarządzenie, które podałam, to ostatnie w sprawie, ale ono działa jako uzupełnienie wcześniejszych, więc dla lekarzy jest to bardzo złożone w realizacji.
To oni kwalifikują do podjęcia leczenia, po przeprowadzeniu wszystkich badań, potwierdzeń nieskuteczności poprzednich terapii, przygotowaniu specjalistycznej dokumentacji.

Przeciwwskazaniami do świadczenia są :
1) nadwrażliwość na lek lub składniki preparatu
2) ciąża i okres karmienia piersią
3) równoczasowe stosowanie innego leczenia immunosupresyjnego ( za wyjątkiem skojarzonego stosowania metotreksatu z infliksymabem)
4) stwierdzenie :
− czynnej lub utajonej infekcji wirusowe, bakteryjnej, grzybiczej i pierwotniakowej, zwłaszcza zakażenia wirusami HIV, wirusowego zapalenia wątroby B i C oraz Mycobacterium tuberculosis
− tocznia rumieniowatego układowego
− choroby demielinizacyjnej
− ciężkiej niewydolności układu krążenia (NYHA III i 2 IV)
− czynnej choroby nowotworowej lub choroby nowotworowej, której leczenie zakończone zostało w ciągu ostatnich 5 lat (z wyjątkiem raka podstawnokomórkowego skóry).

− w przypadku nie uzyskania zadowalającej poprawy, pomiędzy 12 a 16 tygodniem terapii w zależności od stosowanego leku leczenie należy przerwać.

- naturalnym przerwaniem też wydaje się być wystąpienie jakichś kłopotów ze zdrowiem powodujących, że terapia staje się niebezpieczna. Ta ocena zależy od lekarzy.

Istniejące wytyczne postępowania medycznego:
Szepietowski J, Adamski Z, Chodorowska G, Gliński W, Kaszuba A, Placek W, Rudnicka L, Reich A: Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego dotyczące stosowania leków biologicznych w łuszczycy zwyczajnej i stawowej (łuszczycowym zapaleniu stawów) oraz szereg wytycznych zagranicznych.


Dziękuję Elżbiecie Kujawce z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Chorych na Łuszczycę "Psoriasis" za pomoc w przygotowaniu powyższego tekstu.

Paweł: Dyskusje na temat leczenia biologicznego proszę prowadzić w tym wątku: leczenie-tradycyjne/leczenie-biologiczne-t96.html