Rozmowy dotyczące choroby współistniejącej z łuszczycą, czyli łuszczycowego zapalenia stawów (łuszczycy stawowej).
 Mróweczka
#23115
Cześć :)
Czy jest tu ktoś, kto miał zdiagnozowaną postać ŁZS, która zajęła mi jedno- lub obustronnie stawy biodrowe/lędźwiowe? Ponad 1,5 roku temu zaczął mnie boleć kręgosłup - rwa kulszowa lub przeciążyłam pomyślałam. Miałam dużo zajęć i pracowałam. Dostałam się do ortopedy, na RTG wyszło, że mam zniesioną lordozę lędźwiową, po 4 miesiącach miałam rehabilitację, trochę przeszło i zaraz potem na rezonansie wyszło, że jestem zdrowa (?!). Cały czas diagnozę stawiał ten sam lekarz, bardzo polecany.
Niestety, ból po roku powrócił i koncentruje się trochę powyżej prawego pośladka (w zeszłym roku był po lewej stronie), mam problemy z obracaniem się w trakcie snu i sztywność poranną. Czasem atakuje mnie nagły skurcz w tamtym miejscu.
Łuszczycę mam zdiagnozowaną od dawna, ale dopiero niedawno wpadłam na pomysł, że ten ból może być z nią związany.
Czy ktoś może boryka się z podobnym problemem i mógłby coś doradzić lub polecić lekarza (woj. śląskie, Kraków)? Czy najlepiej wziąć skierowanie do reumatologa, RTG i on stwierdzi?

Z góry dzięki za odpowiedź :)
Awatar użytkownika
 henia
#23123
Mróweczka pisze:[...] Czy najlepiej wziąć skierowanie do reumatologa, RTG i on stwierdzi?[...]
Oczywiście, że tak. Moim zdaniem, to są za poważne dolegliwości, żeby wrózyć sobie z fusów czy leczyć je na forumku.

Zerknij na to http://poruszycswiat.pl/files/poradnik-LZS.pdf
Awatar użytkownika
 szater
#23125
mam zdiagnozowane ŁZS,mam tez zmniejszenie fizjologicznej lordozy odcinka Th kregosłupa,takie objawy jak opisujesz daje własnie ten ucisk na nerwy promieniując do posladkw.Na zdjeciach Rtg powinny wyjśc zmiany w stawach krzyżowo -biodrowych(-torbieliki) kazdy lekarz je rozpozna,jezeli dobrz sie przyjrzy zdjeciu.

jezeli masz takie objawy powinnas pojsc do reumatologa na konsultacje,acha -zmniejszenie fizjologicznej lordozy jest nieuleczalne,jak została stwierdzona to bedzie na całe życie bo to wadliwa konstrukcja kregosłupa-tzw przeprost w odcinku krzyżowo-lędzwiowym.Trzeba cwiczyc,gimnastyka i basen to przymierzency,uważaj na buty na obcasie :)
 Basieńka44
#23126
uważaj na buty na obcasie :)
Jeśli chodzi o buty na obcasie według mojego ortopedy to najdelikatniejszy masaż na cały kręgosłup oczywiście nie nacodzien :notguilty:
co najmniej raz w tygodniu
inaczej wtedy funkcjonuje kręgosłup nie ma zesztywniających zapaleń na ten przykład :D
 Mróweczka
#23163
Dziękuję Wam za odpowiedzi!
Na razie czekam na urlop, żeby pozałatwiać lekarzowe sprawy.

@Basieńka - coś z tymi obcasami jest, bo faktycznie, czasem większą ulgę odczuwałam chodząc na koturnie niż na płaskim.

Poza tym ostatnio w domu znalazłam nalewką z arniki - robię okłady na noc (bo najgorzej jest wstać rano w łóźka...) i powiem szczerze, że jest lepiej. Nie wiem, jaki to ma wpływ, ale można spróbować. Podobno działa też stary sposób okładania się liśćmi kapusty, ale nie próbowałam.

Pozdrawiam! :)
 Basieńka44
#23166
Kiedy warto sięgać po arnikę?

Arnika ma korzystny wpływa na układ krążenia, pomaga przy żylakach odbytu, zespole pozakrzepowym, krwawieniach poporodowych i na tle klimakterium oraz w stanach zalanych gardła, jamy ustnej i dziąseł. Dodatkowo łagodzi bóle mięśniowe i bóle stawów, pomaga przy leczeniu siniaków, gojeniu się ran oraz przy leczeniu ukąszeń owadów.
Okłady z arniki i rumianku
(pomaga w przypadku stłuczeń, krwiaków, siników i obrzęków, działa przeciwzapalnie)
Weź trzy łyżeczki arniki oraz łyżeczkę rumianku, zaparz w szklance wrzątku. Pozostaw na 30 minut, po czym namocz w naparze kompres, przyłóż do skóry i pozostaw na 15 minut.
Piękne kwiaty arniki posiadają działanie bakteriostatyczne, które to wzmacniają ścianki naczyń włosowatych, zapobiegając przekrwieniom i tworzeniu się zakrzepów żylnych, zmniejszając obrzęki oraz wysięki. Stosowanie wewnętrzne arniki poprawia i podnosi ciśnienie krwi, poprawia krążenie w kończynach oraz mózgu. Ma właściwości żółciopędne, lekko moczopędne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.