Rozmowy dotyczące choroby współistniejącej z łuszczycą, czyli łuszczycowego zapalenia stawów (łuszczycy stawowej).
Awatar użytkownika
 parisienne
#1627
Potrzebuję pomocy.
Mam 21 lat. Od 9 lat mam nasilające się problemy ze stawami, których żaden lekarz do tej pory nie potrafił zdiagnozować. Objawy:
- Ból i obrzęk prawego stawu kolanowego oraz stawów w dłoniach.
- Niewielka deformacja stawów w prawej dłoni.
- Sztywność stawów, zwłaszcza obu kolanowych.
- Ograniczona ruchomość stawów, zwłaszcza obu kolanowych. Ból przy wstawaniu czy prostowaniu stawu.
- Raz na jakiś czas wokół stawów kolanowych (kiedyś tylko przy prawym, teraz już przy obu) pojawia się duża opuchlizna przez lekarzy określana jako torbiel wypełniona mazią stawową.

Dotychczas lekarze, u których byłam moje problemy ze stawami diagnozowali wstępnie jako młodzieńcze zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, leczyli mnie na boleriozę i chlamydię płucną. Dodam, że ich teorie o MZS i RZS upadały po badaniach krwi, bo zawsze wyniki były ujemne. Z badań, które mi robiono pamiętam: wielokrotne USG stawu kolanowego, rezonans magnetyczny stawu kolanowego, scyntygrafię kości, badanie w kierunku RZS, którego dokładnej nazwy nie pamiętam, punkcję stawu kolanowego i analizę pobranego płynu.

Ostatnio gdy byłam u cioci zasugerowała mi żebym zbadała się w kierunku łuszczycowego zapalenia stawów. Ona i jej brat chorują na łuszczycę w bardzo ostrym przebiegu, obejmującą całą powierzchnię skóry. Stąd moje pytania:
- Czy objawy, które opisałam mogą dotyczyć łuszczycowego zapalenia stawów biorąc pod uwagę, że nie mam żadnych objawów skórnych, ale w najbliższej rodzinie są przypadki łuszczycy? (chyba, że skóra atopowa też predysponuje do łuszczycowego zapalenia stawów)
- Jeśli to może być łuszczycowe zapalenie stawów to do jakiego lekarza powinnam się zgłosić?
- Jakie badania diagnostyczne wykonuje się w przypadku łuszczycowego zapalenia stawów?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
 szater
#1629
Witam!
Wiele wskazuje ze jest to łuszczycowe zapalenie stawów dlaczego orazwiecej wiadomosci podam ci potem ....troszke sie w tej chwili spiesze.... :*
Awatar użytkownika
 Paweł
#1640
Objawy charakterystyczne dla łuszczycowego zapalenia stawów. To, że nie masz łuszczycy nie musi znaczyć, że nie masz ŁZS. W rodzinie masz łuszczycę i tu już jest wskazówka. Łuszczyca stawowa jest często bardzo podobna do reumatoidalnego zapalenia stawów, ale skoro badania tę chorobę wykluczyły, to może faktycznie być to ŁZS. Nie wiem jakie badania się stosuje na łuszczycę stawową - sam takowej nie mam.

A masz może jakieś zmiany na paznokciach? ŁZS często idzie w parze z łuszczycą paznokci.
#1644
Hmm, z paznokciami nigdy nie miałam problemów.
Potrafisz mi podpowiedzieć do jakiego lekarza powinnam się wybrać najpierw? Łuszczyca jest sprawą dermatologiczną, ale ŁZS kojarzy mi się mimo wszystko z reumatologiem...
Awatar użytkownika
 szater
#1647
parisienne pisze:Hmm, z paznokciami nigdy nie miałam problemów.
Potrafisz mi podpowiedzieć do jakiego lekarza powinnam się wybrać najpierw? Łuszczyca jest sprawą dermatologiczną, ale ŁZS kojarzy mi się mimo wszystko z reumatologiem...
Szczegółowe informacje otrzymałas na PW, z takich dodatkowych to...zdziwiona jestem kto cie tak długo diagnozuje skoro jeszcze nie byłas u reumatologa?To podsawowa rzecz...żaden dermatolog czy internista nie jest w stanie prawidłowo zdiagnozowac łyszczycy stawowej,konieczny jest szereg badań,wywiad srodowiskowy,zdjecia RTg.Taka charakterystyczna cechą reumatoidalnego zapalenia stawów jest ból tzw.spoczynkowy...łzs boli praktycznie cały czas.Najlepiej pójdz do reumatologa to on powinien zobaczyc zmiany w stawach,obiawy i zleci badania.Mozemy dzielic sie swoimi doswiadczeniami ale....bardzo cięzko jest zdiagnozowac łuszczycowe zapalenie stawów lekarzom a co dopiero nam...nawet cie nie widzimy.Jeszcze jedna rzecz przyjęło sie że łzs idzie w parze z łuszczyca paznokci...no i tu kolejny psikus łuszczycy...niekoniecznie....ja przez pierwsze lata łsz wogóle nie miałam problemów z paznokciami...obecnie tez raczej na pierwszy rzut oka nic nie widac...tak wiec widzisz nie jest łatwo.Powodzenia :D
#1657
Dziękuję Wam serdecznie :* W takim razie jak najszybciej pobiegnę po skierowanie do reumatologa.

szater, do tej pory szukano przyczyn w różnych chorobach zakaźnych, które mogą powodować zwyrodnienia stawów, bo lekarze opierali się na teorii, że skoro badania krwi na stan zapalny i scyntygrafia kości nic nie pokazały to nie może być żadne zapalenie stawów :angry: Do najgenialniejszych pomysłów należy np. leczenie mnie bardzo silnymi lekami na chlamydię płucną przez 3 miesiące, bo "ona długo nie leczona powoduje zmiany w stawach" mimo, że wyniki badań były ujemne!

Ostatnio ból jest bardzo nasilony, nie potrafię zrobić trzech kroków żeby się nie skrzywić. Dlatego jestem bardzo zdeterminowana żeby odkryć co jest przyczyną. Tylko dziwi mnie, że żaden z lekarzy nie zareagował do tej pory choćby cieniem podejrzenia, że to ŁZS skoro zawsze w wywiadzie mówię o przypadkach erytrodermi łuszczycowej w rodzinie.
Awatar użytkownika
 szater
#1658
...moze nie wiedza co to jest erytrodermia mów im ze w rodzinie jest łuszczyca,poza tym dziwi mnie fakt ze nie próbowano przeleczyc cie na dne moczanowa....bardzo podobne objawy...mocznik osiada w stawach w charakterze kryształków...tez ciezko to zdiagnozowac ale...łatwiej to niz leczyc na chlamydię płucną...matko co my za lekarzy mamy...daj znac co i jak po wizycie u reumatologa...powodzenia :*
 Dana
#1690
Witam. Właśnie dziś wyszłam ze szpitala z rozpoznaniem (w 90%) łuszczycowego zapalenia stawów. Na 100% można będzie to stwierdzić za 2-3 tygodnie, gdy będą już wyniki specjalistycznych (w tym genetycznych) badań. Opisane przez Ciebie objawy mogą świadczyć o tej chorobie, podkreślam - mogą, co wcale nie oznacza, że tak jest. Powinnaś udać się najpierw do lekarza rodzinnego po skierowanie do poradni reumatologicznej (taka była procedura w moim przypadku). Dalej poprowadzi Cię reumatolog. Większość badań - z krwi, poza tym prześwietlenia. Życzę powodzenia "w walce" z lekarzami, dużo cierpliwości i zdrowia. Pozdrawiam.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 16