Rozmowy dotyczące choroby współistniejącej z łuszczycą, czyli łuszczycowego zapalenia stawów (łuszczycy stawowej).

Podziel się tematem z innymi!

 MłodaDama
#26628
Heeeej :D

Od 6-ciu lat mam bóle nadgarstków. Z racji tego, że choruję 16 lat na łuszczycę (dosyć agresywną) to dermatolog natychmiast wysłała mnie do reumatologa aby sprawdził, czy w rękach nie rozwija się ŁZS. Nie mam obrzęków rąk ale bolą przy wykonywaniu różnych czynności typu pisanie. Przebadali mi lewy nadgarstek ale wyniki są w normie. Ostatnio jak brałam zaświadczenie na uczelnię to taka starsza pani reumatolog powiedziała, że to może być początek ŁZS ale niewykrywalny jeszcze dla nich i żebym przyszła za jakieś 2-3 lata to może wtedy coś tam się zrobi w tym stawie.

Pytanie brzmi: myślicie, że mogę mieć takie początki ŁZS? Ktoś miał podobnie? Bo ja już nie wiem co myśleć i co robić :(
Awatar użytkownika
 szater
#26629
To jest własnie problem z ŁZS,jak już jest widoczne...torbieliki to juz choroba zaawansowana,nic nie zrobisz,jak masz miec to bedziesz miała.Musisz pamietac o jednym w tej chorobie im bardziej boli tym wiecej trzeba ...cwiczyc.Wody ciepłej do wysokiego garnka nalej i....staraj sie ćwiczyc dłonie.Co do wody musisz sprawdzic czy lepiej ci w chłodniej czy ciepłej. :)
 weronika
#26660
Witam, mam problem podobny,łuszczyca skóry 13 lat. ból szyji i barku, dretwienie reki. Mialam zrobione badanie na cieśnie nadgarstka i wszystko wporzadku. stwierdzono zniesienie lordozy i częsciowa kyfoza. Czynnik reumatologiczny wynosi 3,6 przy normie 14. Jak to zinterpretować, czy to wynik ujemny? Czy mogą to byc poczatki łuszczycy stawowej.
 konkret
#26680
Weronika. Rf robi się celem potwierdzenia bądź wykluczenia rzs. Twój wynik jest dobry więc nie ma powodów do niepokoju. Reka,bark boli Cię prawdopodobnie od kręgosłupa. Spoko to nie jest łzs. Ta choroba objawia się przede wszystkim bólem i obrzękiem stawów. Przeważnie występują skórne zmiany luszczycowe. Podwyższone jest ob i crp, choć nie jest to regułą.

Młoda Dama pisze o bólu nadgarstków. Odnoszę wrażenie, że bardziej dokucza Ci strach przed łzs niż sam ból nadgarstków... może nie jest z tym łatwo, ale ciesz się życiem. To 'tylko' nadgarstki. NIE WOLNO, powtarzam NIE WOLNO Ci się martwić na zapas! :) póki co wszystko przecież jest w porządku. Ból nadgarstków może być spowodowany setka innych problemów.
Awatar użytkownika
 szater
#26712
Moze wtrące swoje 3grosze to że czynnik reumatologiczny nie wykazuje rzs(Reumatoidalne zapalenie stawów) to nie znaczy że nie ma ŁZS !!! bo własnie przy ŁZS ten czynnik wychodzi ujemny. Nie jest prawdą że ŁZS to jedynie bóle stawów i zaczerwienienie,opuchlizna...czesto nie mam żadnego z tych objawów a wyniki złe CRP lub odwrotnie CRP dobre w miare a stawy bolą.

Moja ŁZS zaczeło sie od dużego stawu biodrowego,wiec nietypowo,potem doszły -bark prawy a po latach bark lewy ,chociaż w mniejszym stopniu. Ból zawsze i wszedzie jest sygnałem do niepokoju,nie boli nic bez przyczyny wiec usypianie czujnosci nic nie da.Gadka że nadgarstki bolą ze strachu powaliła mnie na kolana :nomnom: dokładnie jakby słyszała jednego doktora co nagle potem sie zdziwił jak torbieliki sie pojawiły w nadgarstkach:SKĄD ONE SIĘ WZIĘŁY???
Zawsze należy dociec dlaczego boli,jest duże prawdopodobienstwo że może byc ból od kregosłupa ale wtedy nie boli sam bark ale dretwieje cała ręka,ból promieniuje do najmniejszego palca dłoni.

Trzeba szukac dobrego reumatologa,nie opierac sie na tym co czytają radiolodzy na zdjeciach bo najczesciej potrafią wyłapac jedynie złamania...jak już coś :P

Zalecam pływanie,dużo pływania,cwiczenia i dłoni i barków w wodzie,nie pozwolic aby zastygły stawy,bo tak najczesciej sie dzieje gdy wyłączamy bolacy staw z ruchu.Zdrówka :D
 konkret
#26713
Jak widać na forum trzeba opisywać wszystko dokładnie :) skoro rf jest ujemny, znaczy ze osoba raczej nie choruje na rzs, ale dla pewności wynik trzeba powtórzyć w przyszlosci. Rf moze ujawnić się w późniejszym czasie. Występują też rzs bez obecnego czynnika rf. W każdym razie wynik naszej forumowiczki jest ujemny. Dokładnie jak piszesz Krysiu rf nie występuje przy lzs. Nie pisałem także że lzs to JEDYNIE ból stawów, zaczerwienienie i opuchlizna. Ta choroba w większości przypadków jednak tak się objawia.
Nie pisałem również ze nadgarstki bolą że strachu :) odnoszę jedynie wrażenie, że Weronika bardziej boi sie żeby nie zachorować na stawy, niż dokucza jej ból. Fakt, może warto było zapytać jak mocno ją boli...
Celem mojego postu było jednak to, żeby nie popadać w paranoje i trochę ja uspokoić bo martwi się dziewczyna. Nie wszystko co boli to łzs. Diagnozowanie jak najbardziej wskazane. Chyba teraz jest dobrze i dokladnie:) pozdrawiam wojowników ł oraz łzs.
 MłodaDama
#26976
Nie boję się łzs bo jestem oswojona z myślą, że kiedyś mogę to mieć, ale nie muszę. Ale martwi mnie fakt, że nikt nie potrafi znaleźć źródła bólu tych nadgarstków a to naprawdę troszku utrudnia życie - zwłaszcza na studiach. I jeszcze tekst od reumatologa, że mam przyjść za kilka lat jak już stan zapalny rozwinie się na tyle, że będą potrafili go wykryć. Wiem, że wtedy może być za późno na odzyskanie pełnej sprawności rąk, zwłaszcza że w wieku 16 lat stwierdzili, że mam ograniczoną zdolność manualną w stopniu znacznym.
 MłodaDama
#26977
konkret pisze: To 'tylko' nadgarstki. NIE WOLNO, powtarzam NIE WOLNO Ci się martwić na zapas! :) póki co wszystko przecież jest w porządku. Ból nadgarstków może być spowodowany setka innych problemów.
Niby tylko nadgarstki ale utrudnia go życie a zwłaszcza robienie notatek i fotografowanie :(

Podziel się tematem z innymi!


O łuszczycy

Odważne nagranie Kim Kardashian. Pokazała, jak rad[…]

Doniesienia naukowe

Częstość zaawansowanego włóknienia wątroby […]

Dnia 25 czerwca odbędą się w Łodzi warsztaty dla o[…]

https://content.screencast.com/users/Plemnik/fold[…]