Tu piszemy o leczeniu tradycyjnym stosowanym w łuszczycy, czyli o maściach, płynach, tabletkach i zastrzykach oraz o światłolecznictwie.

Podziel się tematem z innymi!

Awatar użytkownika
 Paweł
#326
Cygnolina jest jednym z bardzo skutecznych, niesterydowych leków na łuszczycę. Należy jednak odpowiednio ją stosować, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty i zminimalizować ryzyko poparzenia do minimum. Dlatego powstał mam nadzieję szczegółowy poradnik na temat stosowania cygnoliny, który możecie przeczytać poniżej.


Uwagi wstępne

1. Cygnolina to maść robiona na receptę.
2. Cygnolinę stosuje się na czyste zmiany łuszczycowe – bez łusek.
3. Cygnolina jest maścią, która brudzi bezpowrotnie ubrania. Z tego powodu przeznacz wybrane ubrania, piżamę, czy pościel na straty. Możesz też chodzić praktycznie nago po domu, ale wówczas uważaj na meble.
4. Cygnolina to maść, która wypala skórę. Takie jest jej działanie. Dlatego należy zachować ostrożność w stosowaniu – można poparzyć zdrową skórę.
5. Z racji faktu, że cygnolina wypala skórę, zostawia ona brunatny/brązowy kolor wokół smarowanych zmian łuszczycowych – na zdrowej skórze. Zmiana barwy zdrowej skóry jest zupełnie normalna. Wszystko jest jak należy dopóki, dopóty nie będziesz czuć, że pali Cię i piecze skóra – wówczas może to oznaczać poparzenie.
6. Zaleczone zmiany łuszczycowe po cygnolinie są zupełnie białe (w zależności jaką masz karnację bez opalenizny) i są otoczone wcześniej wspomnianymi ciemnymi przebarwieniami. To jest normalny stan i po określonym czasie (różnym w zależności o osoby) kolor skóry się wyrówna.
7. Cygnolina działa do 2 godzin. Dlatego maksymalnie po tym czasie powinno się je zmyć. Są jednak od tego odstępstwa – szczegóły w jednej z metod.
8. Przy stosowaniu cygnoliny możliwe jest robienie okluzji na posmarowane zmiany np. przy pomocy folii spożywczej. Zabieg taki sprawi, że nie będziesz brudzić ubrań. Jednak należy uważać przy tym, gdyż okluzja zwiększa siłę działania cygnoliny (łatwiej się poparzyć) – z tego względu zaleca się stosowanie cygnoliny bez okluzji. Przy okluzji stanowczo zaleca się smarowanie wokół zmian łuszczycowych dodatkowo tłustym kremem lub maścią (np. Linomag).
9. Uczulenie na cygnolinę wyklucza jej używanie. Jeśli po pierwszych zastosowaniach boli, mocno piecze skóra, jest opuchnięta, mocno zaczerwieniona , łuszczyca znacząco się nasila, masz wysypki lub innego typu niepożądane działania może to oznaczać uczulenie na cygnolinę.
10. Cygnoliny nie powinno stosować się na miejsca, gdzie skóra jest wrażliwa – np. twarz, miejsca intymne, pachwiny.
11. W przypadku poparzenia należy odstawić na kilka dni cygnolinę i natłuszczać zmiany, po ustąpieniu objawów poparzenia można ponownie przystąpić do kuracji lżejszym stężeniem cygnoliny.
12. Stosuj cygnolinę tylko na miejsca chorobowe zmienione (chyba, że nie masz takiej możliwości np. w przypadku zmian blisko sąsiadujących).
13. Na stronach serwisu luszczyce.pl w kategorii "Leki zewnętrzne" można znaleźć składy maści cygnolinowych.


Czego potrzebuję?

1. Po pierwsze potrzeba cierpliwości i systematyczności. Bez tych dwóch rzeczy nawet nie próbuj kuracji cygnoliną.
2. Oczywiście potrzebna jest cygnolina. W jakich stężeniach i jaka o tym w metodach stosowania.
3. Maść siarkowo-salicylowa (na receptę) lub inna maść złuszczająca skórę.
4. Potrzeba dobrej maść natłuszczającej i chłodzącej (może to być przykładowo maść borna lub inną jaką poleci lekarz lub farmaceuta).
5. Jakieś ciuszki na stratę ;)


Metody stosowania cygnoliny

Sposób I (zalecany)

Przed przystąpieniem do właściwego leczenia należy pozbyć się łuski, aby cygnolina dobrze się wchłaniała. Stosuj wówczas maści złuszczające polecane przez lekarza lub farmaceutę (dobra jest maść siarkowo-salicylowa). Stosujesz ją tak długo, aż będziesz mieć tylko czerwone zmiany bez łusek.

Pierwszy sposób jest bardzo skuteczny i bezpieczny (przy właściwym stosowaniu jest małe ryzyko poparzenia). Kurację stosuje się przeciętnie od 2 do 3 miesięcy. Może też trwać krócej, jeśli łuszczyca bardzo szybko ulegnie cygnolinie, z drugiej strony przy opornej łuszczycy może ten czas się nieco wydłużyć. Generalnie stosuje się tę kurację do ustąpienia zmian. Chyba, że przez sugerowany okres 2-3 miesięcy nie widać żadnej istotnej poprawy, to najwyraźniej oznacza, że cygnolina Ci nie pomoże.

Smarując cygnoliną dobrze jest używać rękawiczki (z racji tego, że ta maść pali skórę), albo można stosować patyczki do uszy. Jeśli wolisz bezpośrednio palcem, to upewnij się, że po posmarowaniu masz dobrze umyte ręce. Cygnolinę w tym sposobie jaką się stosuje to zwykła cygnolina (w postaci maści – cygnolina miękka). Zaczynasz od najsłabszych stężej przechodząc do coraz silniejszych (stężenia 0.10%, 0.15%, 0.20%, 0.25%, 0.50%, 0.75%, 1%, 2%, 4%). Zwykle wystarczy użyć kilka pierwszych stężeń. Przy silniejszych wysypach czasem można dojść do wyższych stężeń. Stężeń powyżej 1% raczej nie będziesz stosować, gdyż są to już bardzo silne stężenia. Zaczynasz od najsłabszego stężenia (0.10%). Może być też na początek trochę mocniejsze, ale nie za wysokie (załóżmy, że najsilniejsze stężenie na początek to 0.20%).

Stosujesz najniższe stężenie (lub od jakiego zaczynałeś/aś) codziennie na 2 godziny. W celu złagodzenia objawów poparzenia i odbarwienia skóry możesz naokoło zmian posmarować maścią natłuszczającą i chłodzącą – np. maść borna. Jest to zabezpieczenie dla zdrowej skóry. Po 2 godzinach zmywasz cygnolinę i maści natłuszczające dokładnie z ciała (najlepiej najpierw zetrzeć maść a potem wykąpać się lub wziąć prysznic). Istotne jest, aby dobrze zmyć maść. Będziesz wiedzieć czy dobrze zmywasz maść – poznasz po ręcznikach które zrobią się brunatne od niezmytej cygnoliny. Po zmyciu natłuszczasz dokładnie zmiany, a najlepiej oczywiście całe ciało.

W taki sposób stosujesz cygnolinę o najniższym stężeniu przez 7-14 dni. Po tym czasie przechodzisz do wyższego stężenia. Czyli jeśli wcześniej było 0.10% to następnie stosujesz 0.15%. Stosujesz ją w taki sam sposób. I znów po 7-14 dniach przechodzisz do wyższego stężenia. I tak dalej… Stosujesz ją do skutku, aż ustąpią objawy łuszczycy.

Jeśli masz trudną do zaleczenia łuszczycę to możesz spróbować stosowania tej metody 2 razy dziennie. Analogicznie jak w powyższym opisie, z tym, że smarujesz się 2 razy w ciągu dnia.

W przypadku przerwania leczenia przez dłuższy okres. Należy zacząć kurację od początku - od najniższych stężeń.


Sposób II

Podobnie jak, w pierwszym sposobie najpierw należy pozbyć się łuski ze zmian łuszczycowych. Idealna jest do tego maść siarkowo-salicylowa.

Sposób drugi najlepiej stosować pod okiem lekarza. Bardziej naraża on na poparzenia oraz może się znacząco różnić – różne ramy czasowe stosowania. Terapia ta jest tzw. terapią minutową lub też można ją nazwać terapią uderzeniową. Jej główną ideą jest stosowanie cygnoliny w silniejszych stężeniach, ale w krótszym czasie. Stosowana cygnolina to ta sama, co w sposobie pierwszym.

Przykładowy schemat leczenia drugim sposobem może być następujący. Nakładamy silniejsze stężenie cygnoliny (np. 0.5%) na zmiany chorobowe pierwszego dnia na 10 minut (przy mnogości zmian często ciężko się nawet wyrobić ze smarowaniem w takim czasie). Po tym czasie zmywamy cygnolinę i natłuszczamy zmiany i ciało. Drugiego dnia robimy to samo tylko trzymamy cygnolinę na 15 minut. Następnego na 20 minut i tak dalej… maksymalnie do 2 godzin.

Terapia ta powinna być pod nadzorem lekarza z kilku powodów. Po pierwsze stosując silniejsze stężenia na początek łatwiej jest się poparzyć. Leczenie jest przystosowywane do chorego. Chodzi tu o czas ekspozycji maści oraz jej stężenie. Przykładowo można zatrzymać dodawanie czasu przy 30 minutach i dalej smarować codziennie na 30 minut. Można też zwiększyć stężenie cygnoliny w miarę potrzeby. Zauważ, że w tej metodzie nie ma słowa o natłuszczaniu wokół zmian łuszczycowych w trakcie ekspozycji – z tego względu, że terapia minutowa trwa z reguły krótko i często nie zdąży się nawet natłuścić zdrowej skóry wkoło zmian.

Stosując tę metodę można szybciej się zaleczyć, ale trzeba być bardziej ostrożnym i być pod stałą kontrolą lekarza.


Sposób III (w warunkach klinicznych)

Trzeci sposób jest wykorzystywany najczęściej w szpitalach. Kuracja ta wymaga dużo czasu - chodzi o czas nałożenia maści. Oczywiście jak zwykle, najpierw należy pozbyć się łuski.

W sposobie tym stosuje się pastę Farbera (czyli cygnolinę twardą) lub pastę cynkową. Mają ona znacznie bardziej zwięzłą konsystencję – jak pasta. Stosowane stężenia to 0.1%, 0.2% i 0.4%. Zaczynamy od najniższego stężenia. W przeciwieństwie do poprzednich metod w tej trzymamy pastę cygnolinową 1-2 dni. Tylko ją cały czas dosmarowujemy. Z racji swojej konsystencji pasta cynolinowa mniej brudzi ubrania. Z tego względu można jej używać pod ubraniami - lepiej do tego celu wybrać jakieś gorsze ubrania, gdyż jednak i tak ona trochę brudzi. Po tym czasie zmywamy dokładnie i robimy dzień odpoczynku – jednocześnie natłuszczając zmiany chorobowe. Pastę najlepiej zmywać parafiną lub olejem (łatwiej schodzi). Po jednodniowej przerwie znów nakładamy na 1-2 dni pastę. Po tygodniu, jeśli trzeba można zwiększyć stężenie. Kuracja ta powinna w miarę szybko podziałać.

Przy stosowaniu tego sposobu w domu (czy też nawet można mieć nałożoną pastę w pracy) należy pamiętać, aby obserwować zachowanie skóry. Jeśli już po jednym dniu czujesz, że nie skóra nie wytrzymuje pasty to zrób przerwę po jednym dniu. Kurację tę najlepiej przeprowadzą lekarze i pielęgniarki w szpitalu.


Sposób na owłosioną skórę głowy

Na zmiany łuszczycowe na głowie można stosować sposób pierwszym. Są jednak od niego wyjątki. Po pierwsze skóra głowy jest bardzo delikatna, dlatego nie należy stosować silnych stężeń. Cygnolina stosowana na głowę to cygnolina płynna. Jej stężenia to 0.1%, 0.15% i 0.18% - na tym ostatnim stężeniu powinno się skończyć. Większych stężeń nie zaleca się używać na skórę głowy.


Niniejsze opisy sposobów stosowania cygnoliny będą ulepszane i aktualizowane w razie potrzeby.

Wszelkie pytania na temat stosowania cygnoliny i uwagi proszę pisać w następującym wątku:
Cygnolina

Pamiętaj, że nie jest to instrukcja lekarska i wykorzystujesz te sposoby na własną odpowiedzialność.

Podziel się tematem z innymi!