Tu piszemy o leczeniu tradycyjnym stosowanym w łuszczycy, czyli o maściach, płynach, tabletkach i zastrzykach oraz o światłolecznictwie.
 oskar
#4405
Bardzo proszę o wasze opinie na temat clobexu, czy ktoś już go stosował? czy pomógł? będę bardzo wdzięczny za wasze odpowiedzi
Awatar użytkownika
 szater
#4407
Postanowiłam wkleic cała ulotke....bo imponujaco silna artyleria....mnie skutki uboczne powaliły...ale...:

Skład
1 g szamponu leczniczego zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu.

Działanie
Miejscowo stosowany kortykosteroid o bardzo silnych właściwościach przeciwzapalnych oraz działaniu przeciwświądowym i przeciwwysiękowym. Biodostępność preparatu po 15-minutowej ekspozycji na skórę głowy jest mała, a tym samym niewielkie jest prawdopodobieństwo wystąpienia układowych działań niepożądanych propionianu klobetazolu.

Wskazania
Miejscowe leczenie u dorosłych łuszczycy owłosionej skóry głowy o umiarkowanym nasileniu.

Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na propionian klobetazolu lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie stosować na obszary skóry z zakażeniem bakteryjnym, wirusowym (ospa wietrzna, opryszczka, półpasiec), zakażeniem grzybiczym lub pasożytniczym, ani u pacjentów z gruźlicą skóry lub zmianami skórnymi w przebiegu kiły. Nie stosować do oczu (ryzyko jaskry) ani na wrzodziejące rany. Przeciwwskazane jest stosowanie preparatu u dzieci poniżej 2 lat.

Środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania na skórę twarzy, powiek i miejsca ulegające łatwo odparzeniom (pachy, okolice narządów płciowych i odbytu) oraz na skórę uszkodzoną (zwiększone ryzyko działań niepożądanych). Stosować wyłącznie na owłosioną skórę głowy. Nie stosować długotrwale - w przypadku, gdy konieczne jest długotrwałe, nieprzerwane leczenie lub stosowanie pod opatrunkiem okluzyjnym, należy dokładnie monitorować pacjentów pod kątem wystąpienia objawów zahamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Nie odstawiać gwałtownie preparatu (ryzyko ostrej niewydolności kory nadnerczy). Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat - w przypadku, gdy leczenie preparatem jest konieczne, należy co tydzień kontrolować jego przebieg.

Ciąża i laktacja
Nie stosować w ciąży, z wyjątkiem bezwzględnie koniecznych przypadków. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane
Najczęściej występuje odczucie dyskomfortu skóry. Ponadto często obserwowano trądzik, zapalenie mieszków włosowych i pieczenie lub kłucie oczu; niezbyt często występują miejscowe objawy podrażnienia, świąd, pokrzywka, teleangiektazje, zanik skóry. Wystąpienie reakcji nadwrażliwości jest wskazaniem do natychmiastowego odstawienia preparatu. W przypadku pojawienia się objawów nietolerancji należy przerwać leczenie do czasu ich ustąpienia. Układowe wchłanianie kortykosteroidów stosowanych miejscowo może prowadzić do odwracalnego zahamowania osi podwzgórze-przysadka-nadnercza; w przypadku preparatu ryzyko to jest bardzo małe ze względu na spłukanie go ze skóry po 15 min od zastosowania. W rzadkich przypadkach leczenie łuszczycy kortykosteroidami może powodować rozwój krostkowej postaci łuszczycy. Miejscowo stosowane kortykosteroidy mogą także powodować zmiany barwnikowe, rozstępy skórne, kontaktowe zapalenie skóry, nadmierne owłosienie.

Dawkowanie
Szampon stosuje się raz na dobę, nanosząc go i wmasowując w suchą, owłosioną skórę głowy zmienioną chorobowo (ok. 7,5 ml preparatu wystarcza na pokrycie całej owłosionej skóry głowy). Preparat należy pozostawić przez 15 min. na niezakrytej skórze głowy, następnie spłukać wodą, a jeśli jest taka potrzeba włosy można umyć zwykłym szamponem. Po uzyskaniu poprawy należy wydłużyć odstępy między kolejnymi dawkami preparatu lub zastosować leczenie alternatywne. Maksymalny czas stosowania preparatu wynosi 4 tyg. W stanach zaostrzeń szampon można stosować wielokrotnie, pod warunkiem zapewnienia stałego nadzoru lekarza.
 walmar
#5051
Ja stosuję i powiem tak, jest skuteczny trochę kosztuję ale myślę, że się opłaca. Tyle już przeszedłem, że cieszę się, że mogę w końcu powiedzieć, że coś działa. Mogę ze spokojem zarekomendować. Tylko, że musisz pójść do lekarza po receptę i porozmawiać czy to na pewno jest ci potrzebne. Powodzenia.
Awatar użytkownika
 puma
#5052
walmar chłopie, a jak dawno temu go stosowałeś, jak długo i na jaką powierzchnię ciała? udziel rzetelnych informacji zanim coś polecisz.

hehe ja też nie śpię :P
Awatar użytkownika
 szater
#5053
Własnie cała otoczka stosowania jest bardzo ważna.Powtarzam do znudzenia jednorazowe zastosowanie(rozumiejac pod tym okresleniem :jedno opakowanie,jedna butelke czy terapie kilkudniowa)nie spowoduje kleski w organizmie ale stosowanie w sposób ciagly specyfików sterydowych daje powod do koszmaru zwanego odbiciem posterydowym.Najnowsze leczenie dermatologiczne proponuje własnie uderzenie mocnym sterydem na okres 5 dni(góra 10!) stosowanym 1xDZIENNIE! nastepnie kolejne 5 zastosowanie słabszego sterydu i....doleczanie zmian juz srodkami bezsterydowymi.Tak postepuje sie w momencie gdy wysyp jest dosc duzy lub zmiany sa zastarzałe.gdy juz w miare sie ujarzmi wysyp mozna spokojnie stosowac bardziej naturalne leczenie.
 ramirezzz
#5345
Stosowałem i mogę polecić ale nie można go stosować za długo i trzeba poradzić się koniecznie lekarza co do częstotliwości stosowania, każdy powinien go stosować w zależności od nasilenia łuszczycy. Lek jest skuteczny ja stosowałem ponad miesiąc trochę dłużej niż to zalecane bo tak właśnie polecił mi mój lekarz.
Awatar użytkownika
 zgon1610
#5347
Stosuję, co 2-3 dni na zmianę z POLYTAREM i NIZORALEM ze względu na to że w okresie kwiecień-maj przez parę myć schodziło i potem STOP (muszę zmieniać maści/szampony bo przestają działać po kilku dniach leczenia tym samym), w czerwcu szpital i zmiana z łuszczycy pospolitej na pospolitą ciężką (chyba się zmutowała ta moja kochanica ;) ).

Wcześniejsze leczenie CLOBEXem mogę uznać za skuteczne.
Takie zatrzymanie niekoniecznie musi wystąpić u Ciebie.
A jeśli chodzi o skutki uboczne to u mnie nie wystąpiły.
Awatar użytkownika
 marta_z-j
#6304
mam szampon Clobex ale nie bardzo umiem się z nim obchodzić więc odstawiłam, na ulotce jest napisane żeby posmarować suchą skórę głowy a dermatolog kazała na mokre włosy i zdurniałam. w ogóle ciężko mi się rozprowadza po włosach - może za mało biorę ale ponoć ma się go mało brać :angry: a wy jak się nim posługujecie?
Awatar użytkownika
 DM 101
#6314
Ja stosuję na suche włosy, tak mi powiedziała Pani doktor i tak jest na ulotce. Nakładam troszkę na płatek kosmetyczny, robię grzebieniem przedziałki (jak przy farbowaniu odrostów) i smaruję zmiany na skórze, po wyznaczonym czasie, lekko moczę głowę i myję tak jak szamponem.