Tu piszemy o leczeniu tradycyjnym stosowanym w łuszczycy, czyli o maściach, płynach, tabletkach i zastrzykach oraz o światłolecznictwie.

Podziel się tematem z innymi!

#30140
Witam, mam pytanie czy teraz w czasach pandemii lekarz może wystawić receptę na Mtx lub cyklosporyne? bo jak byłem u dermatologa jakoś w lutym to powiedział ze narazie jest to wykluczone, czy ktos wie moze czy teraz sytuacja sie zmienila? Dodam jeszcze ze nigdy takowego leczenia nie stosowłem. Przy okazji jeszcze zapytam, jakie badania krwi są niezbędne aby własnie lekarz mogl mi ten lek przepisac? gdyż chcę iśc prywatnie i załatwić wszystko na jednej wizycie zeby nie płacic kilka razy.
Dziękuje i pozdrawiam :)
#30142
Leki te obniżają działanie układu odpornościowego, dlatego lekarz odradza obecnie je. Słabszy układ immunologiczny to większe ryzyko związane z koronawirusem.

Przy MTX na pewno trzeba zrobić próby wątrobowe i robi się je co kilka miesięcy w trakcie leczenia. Przy cyklosporynie nie wiem, czy stosuje się jakieś badania.
#30573
chucknorris pisze: 19 maja 2020, o 16:13 Witam, mam pytanie czy teraz w czasach pandemii lekarz może wystawić receptę na Mtx lub cyklosporyne? bo jak byłem u dermatologa jakoś w lutym to powiedział ze narazie jest to wykluczone, czy ktos wie moze czy teraz sytuacja sie zmienila? Dodam jeszcze ze nigdy takowego leczenia nie stosowłem. Przy okazji jeszcze zapytam, jakie badania krwi są niezbędne aby własnie lekarz mogl mi ten lek przepisac? gdyż chcę iśc prywatnie i załatwić wszystko na jednej wizycie zeby nie płacic kilka razy.
Dziękuje i pozdrawiam :)
Przy cyklosporynie zawsze wykonujemy próby nerkowe (kreatynina, kwas moczowy, mocznik, obliczamy GFR), ponieważ jest ona potencjalnie nefrotoksyczna. I w trakcie leczenia co pół roku również.

Podziel się tematem z innymi!