Jeśli znalazłeś(aś) w Internecie ciekawy artykuł, stronkę, nowinkę czy jakąkolwiek informację związaną z łuszczycą, poinformuj innych forumowiczów o tym tutaj.
#29107
Do tej pory uważano że witamina D3 ma wpływ tylko na układ kostny. Okazuje się jednak, że obowiązujące jeszcze kilka lat temu normy dziennego spożycia (dot. ludzi zdrowych) 400 IU nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu na tę witaminę.

Lista chorób, w których deficyt może mieć swój udział lub wręcz je powodować:

Rak
Autyzm
Cukrzyca typu I, II
Przeziębienia i grypy
bóle mięśni
osteoporoza
nadciśnienie tętnicze
stwardnienie rozsiane
stan zapalny jelit
choroby serca
astma
depresja
migreny
otyłość
utrata słuchu
Alzheimer
schizofrenia
choroby przyzębia
egzemy i łuszczyca

Mówią o tym następujące badania:

Amerykańskie badania: Kassandra, Munger, Lyyn,Levin,Hollis ” Serum 25-Hydroxyvitamin D Levels and Risk of Multiple Sclerosis” informują, że można zredukować ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane. Z pobranych próbek krwi od 164 000 osób analiza potwierdziła, że w grupie pacjentów z wyższymi stężeniami hydroksywitaminy D we krwi aż o 61% niższe było ryzyko wystąpienia stwardnienia rozsianego niż u reszty populacji.
W badaniu klinicznym randomizowanym potwierdzono skuteczność witaminy D na kobietach z przypadkami raka po okresie menopauzy, które przyjmowały 1000 IU witaminy D i 1400-1500 IU mg wapnia dziennie. Stwierdzono zmniejszenie ryzyka rozwoju raka o 77% po okresie 4 lat, w porównaniu z grupą placebo zażywającą tylko wapń.
Badanie Lancet z 2001 roku „Intake of vitamin D and risk of type 1 diabetes: a birth-cohort study” Hypponen, Laara, Reunanen, Jarvelin dowodzą, że suplementacja witaminą D3 znacznie obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu I. Noworodkom podawano 2000IU dziennie.
Dr Holick w 2009 r przeprowadził badania na 400 kobietach w ciąży i okazało się, że jeśli kobiety miały prawidłowy poziom witaminy D3 to ryzyko cesarskiego cięcia było 4 razy niższe. Niedobór witaminy D osłabiał mięśnie miednicy, co utrudniało naturalny poród.

Czynniki wpływające na niedobór witaminy D3 u zdrowego człowieka:

obniżenie syntezy skórnej związane z szerokością geograficzną
styl życia
używanie filtrów UVB
procesy starzenia
niedostateczna podaż witaminy D w diecie i suplementach żywnościowych

Okazuje się, że wielu chorobom przewlekłym towarzyszy niedobór witaminy D, na przykład: choroby wątroby i nerek, zespół upośledzonego wchłaniania, otyłość. Niedobór witaminy D jest też konsekwencją przewlekłego leczenia sterydami i lekami przeciwpadaczkowymi.

Objawy niedoboru witaminy D:

układ mięśniowy: skurcze, drgawki, drżenia, słabość mięśni.
układ nerwowy: zaburzenia snu, ciągłe zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia koncentracji, wewnętrzny niepokój, zmiany zachowania.
układ krążenia: uczucie zimna, zaburzenia krążenia krwi, zaburzenia ciśnienia krwi.
układ kostny: osteoporoza, osteomalacja (krzywica).
Osoby, które stosują suplementację witaminą D odczuwają wyraźną poprawę w funkcjonowaniu organizmu. Mają więcej energii, dolegliwości bólowe się zmniejszają, ulega poprawie zdrowie psychiczne, mijają napady migrenowe, zmniejsza się też reakcja alergiczna na alergeny wziewno-pokarmowe. Przy problemach z kośćmi sama witamina D nie wystarczy, koniecznie należy dodać suplementację witaminą K2 MK7 (przekierowuje wapń do kości).

http://malyzuk.pl/witamina-d/