Rozmowy dotyczące choroby współistniejącej z łuszczycą, czyli łuszczycowego zapalenia stawów (łuszczycy stawowej).
 Ella
#26848
Dzień dobry,

Od kilku dni bolał mnie delikatnie pośladek, było to niezauważalne. Ostatnio (po 5 dniach od początku bólu) jak szłam na spacer i podnosiłam nogę do góry bolał już bardziej, byłam przekonana, że to zakwasy. Ale gdy wróciłam do domu, bolało jeszcze więcej w dole pleców z lewej strony. Miałam duże problemy z tym żeby wstać, pójść po schodach, zgiąć się. Gdy się położyłam nie mogłam obrócić się na drugi bok, podnosić ani jednej ani drugiej nogi, spowodowane to było dużym nasileniem bólu, miałam lekko podwyższoną temperaturę.
Rano bolało mniej, ale pod wpływem chodzenia zaczęło coraz bardziej. Ból jest stały ciągle porównywalny do zakwasów (nie zmienia się gdy siedzę, leżę, czy stoję), ale gdy zrobię jakiś zły ruch to boli bardziej, oddychanie też pogłębia ten ból, kichanie powoduje, że coś tam strzela i też bardzo boli. Z chodzeniem mam problem, a im więcej ruchu tym większy ból.
Nie jest spuchnięte, ani zaczerwienione to miejsce.

Podałam wszystkie informacje które mi przyszły do głowy, niestety nie wiem co może być tutaj najważniejsze.
Czy to może być łuszczyca stawowa i tak objawia się gdy zajęty jest staw krzyżowo-biodrowy, czy może to jakiś uraz biodra?

Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
 henia
#26849
Z podobnym problemem przyszło borykać się i mnie (z tym, że ja to strona prawa, i dodatkowo - łuszczyca paznokcia).
Na dziś to u mnie sprawy zwyrodnieniowe ale nie stwierdzisz tego bez wizyty u reumatologa i kilku przynajmniej podstawowych badań. Zatem pilna wizyta u lekarza rodzinnego po skierowania: do reumatologa, na badanie krwi a w nim czynnika CRP; i na prześwietlenie RTG, tych Twoich okolic krzyżowo - lędźwiowych.
Staraj się mieć wyniki tych badań przed wizyta u specjalisty w sensie reumatologa, bo w innym wypadku, to będzie stracony czas. Reumatolog po prostu te badania Ci zleci...
U mnie poszło leczenie przeciwzapalne, bo to są na dziś, sprawy zwyrodnieniowe :(

Trochę wieści na nurtujący Cię temat:
G.: Zmiany zapalne w stawach w przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów (ŁZS) są umiejscowione najczęściej w stawach międzypaliczkowych dalszych (ręce, stopy), stawach krzyżowo-biodrowych i stawach kręgosłupa. Mogą być jednak zajęte także inne stawy, na przykład skokowe. Sytuacja wymaga różnicowania między ŁZS a inną zapalną chorobą stawów współistniejącą z łuszczycą. W tym celu należy wykonać badania w kierunku wykrycia czynnika reumatoidalnego (w ŁZS wynik ujemny), przeciwciał przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi (anty-CCP, marker reumatoidalnego zapalenia stawów, rzadko występujące u chorych na ŁZS) oraz antygenu HLA-B27 (obecny u 60–70% chorych na ŁZS z zajęciem stawów krzyżowo-biodrowych i stawów kręgosłupa) oraz wykonać celowane zdjęcie rentgenowskie stawów krzyżowo-biodrowych (w przebiegu ŁZS często niesymetryczne zmiany zapalne). Planując leczenie, należy ocenić nasilenie procesu zapalnego (OB, CRP), wykonać badania enzymów wątrobowych i kreatyniny w surowicy oraz sprawdzić, czy we krwi nie ma przeciwciał przeciwjądrowych (ANA), które mogą się pojawić podczas długotrwałego stosowania sulfasalazyny.
http://www.mp.pl/reumatologia/ekspert/4 ... eumatyczne

I doskonały, moim zdaniem, poradnik:

http://poruszycswiat.pl/files/poradnik-LZS.pdf
 Ella
#26850
Dziękuję bardzo za odpowiedź i za przydatne informacje.
Czy u Ciebie w prześwietleniu RTG wyszły jakieś zmiany? Byłam dzisiaj u ortopedy, na zdjęciu nie widać żadnych zmian. Powiedział, że jeżeli to łzs to będzie to widoczne dopiero na rezonansie jeśli zmiany są niewielkie.
Diagnoza: zespół mięśnia gruszkowatego.
Awatar użytkownika
 henia
#26851
Ella pisze:[...]Czy u Ciebie w prześwietleniu RTG wyszły jakieś zmiany?[...]
W RTG ponoć widać tylko zwyrodnienia - tak mi pod przysięgą rzekła reumatolog moja.
Bardzo źle znoszę to leczenie przeciwzapalne - mdłości, zawroty głowy, dlatego na dziś trenuję "rozchodzenie".
Ta moja dolegliwość jest stosunkowo świeża, zobaczę jak to dalej się potoczy(obecnie wzmacniam się MSM i krzemem). Ale w przyszłości na bank będę optować w stronę sprawdzenia antygenów; biję się tego łzs jak chole...a :angry: