W tym miejscu piszemy o przebiegu swojego leczenia, radzimy się innych odnośnie leczenia własnego przypadku choroby.
 kurczak2
#22123
Witajcie!!! Mam do Was pytanie, od pewnego czasu stosuje elocom i mam wrażenie że trochę mi pomaga. Stosuję go trochę na własną rękę i nie mogę się doczytać w ulotce po jakim czasie należy go zmyć. Czy może nie zmywać w ogóle, ale czy wtedy nie szkodzi??
Przy okazji zapytam profilaktycznie czy nie słyszeliście może już o jakimś cudownym nowym leku na Ł., bo ja mam cały czas wiarę że coś się wreszcie pojawi:)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 antonia
#22124
Zazwyczaj leki sterydowe przynoszą natychmiastową poprawę, ale to jest bardzo mylące wrażenie, ponieważ już po krótkim czasie skóra się przyzwyczaja i przestaje reagować, lub reaguje negatywnie nasilając wysypy.

Leczenie sterydami na własną rękę może przynieść opłakane skutki.

• wpływ na skórę
Sterydy hamują funkcje fibroblastów, co prowadzi do ścieńczenia skóry i tkanki podskórnej, może sprzyjać pęknięciom i wynaczynieniom w ich obrębie(charakterystyczne czerwone rozstępy).
Dodatkowo utrudniają przez to gojenie zranień.

• wpływ na wydzielanie wewnętrzne
Sterydy podawane zewnętrznie jako preparaty lecznicze hamują syntezę endogennych związków
sterydowych. Może się to przyczynić do zaniku i niewydolności kory nadnerczy. Ponadto obniżenie
poziomu hormonów płciowych powoduje hypogonadyzm i hamuje dojrzewanie płciowe u młodzieży

• wpływ na odporność
Hamowanie przez sterydy mechanizmów immunologicznych zwiększa podatność organizmu na infekcje – głównie grzybicze zakażenia skóry.

• w przypadku aplikowania bez odpowiednich przerw, dochodzi do tachyfilaksji skóry, czy jej uniewrażliwienia się na działanie sterydu. Skłonność do uzależnienia skóry od sterydów jest sprawą indywidualną, u niektórych osób następuje bardzo szybko (np. już po kilku tygodniach). Znaczenie ma tutaj obszar powierzchni ciała, które były
smarowane, okres czasu aplikowania i siła sterydu, a także przypadłość skórna pacjenta. Momentem przełomowym jest najczęściej permanentne odstawienie sterydów. Manifestuje się to wówczas, oprócz zaostrzenia objawów choroby:
• swędzącym rumieniem z silnym obrzękiem w obrębie smarowanych sterydem obszarów,
• tzw. zapaleniem okołoustnym – wokół ust, brody i w okolicach przynosowych,
• przymieszkowymi zmianami trądzikopodobnymi (twarde, swędzące, podskórne grudy – tzw. trądzik posterydowy). Czynniki zaostrzające przebieg są podobne jak przy trądziku zwykłym: stres, emocje, słodycze, ostre potrawy mogą powodować obrzęk grudek, ich czerwienienie się.

Leczenie posterydowego zapalenia skóry jest długotrwałe. Zmiany ustępują opornie, stopniowo w ciągu min. 4 tygodni, ale u niektórych może trwać to nawet kilka miesięcy. Nie zaleca się w tym czasie stosowania zewnętrznie żadnych substancji czynnych, jedynie obojętne emolienty w celu zniwelowania ogromnego podrażnienia i odbudowania zniszczonej warstwy rogowej naskórka. Najważniejszym elementem terapii jeststopniowe odzwyczajanie od sterydów – zbyt gwałtowne odstawienie może być dla skóry dużym wstrząsem.
Dlatego czasami, w początkowej fazie leczenia stosuje się jeszcze niewielkie, stopniowo zmniejszane dawki.